Na błoniach Zamku Królewskiego w Chęcinach odbył się piknik wojskowy, będący kontynuacją wojewódzkich obchodów Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. O godzinie 16.15 ulewny deszcz przepędził większość publiczności, ale najwytrwalsi pozostali.
Można było zasiąść we wnętrzach pojazdów militarnych, skosztować wojskowej grochówki, a nawet kupić używane pojemniki na amunicję. Wydarzenie przyciągnęło tłumy miłośników militariów.
Długa kolejka ustawiła się do namiotu, w którym częstowano grochówką. Jedni jedli ją po raz pierwszy, a dla innych to smak wspomnień z ich własnej służb.
– Smakuje tak, jak w wojsku – chwalił pan Wacław.
Przy wielkim garze z grochówką zapytaliśmy o przepis na tę wojskową specjalność. Jak powiedziała dyżurna osoba nalewająca zupę – skład nie jest tajemnicą: dużo grochu, warzyw, ziemniaczki, kiełbasa, boczek i dużo przypraw, zwłaszcza majeranku i czosnku.
Wśród pojazdów wystawionych do zwiedzania były: czołg Leopard 2A5, wyrzutnia rakietowa WR40 Langusta, kołowy transporter opancerzony Rosomak, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, 120-milimetrowy moździerz samobieżny na podwoziu kołowym M120K oraz wielozadaniowy samochód terenowy, czyli popularny Hummer.
Jeden z pojazdów zwiedzali kilkuletni, dobrze zapowiadający się adepci służby wojskowej. Marcel powiedział, że chciałby takim sprzętem pojechać do Anglii, a Maja stwierdziła, że najbardziej we wnętrzu podoba się jej pulpit z zegarami.
W namiocie Agencji Mienia Wojskowego wielu chętnych oglądało pojemniki na amunicję i prawdziwe wojskowe menażki i manierki oraz zestawy sztućców zwane „niezbędnikami”. Jeden ze zwiedzających przyznał, że ze wzruszeniem patrzy na sprzęty, których musiał używać podczas internowania w stanie wojennym.
Mimo deszczu można było posłuchać wojskowej orkiestry dętej z Radomia, która oprócz marszów wojskowych zaskoczyła publiczność przepięknymi aranżacjami muzyki filmowej, m.in. z seriali: „Stawka większa niż życie”, „Czarne chmury” i „Polskie drogi”.
Pikniki wojskowe odbędą się jeszcze: 14 sierpnia, w Busku-Zdroju oraz 15 sierpnia w Ujeździe na zamku Krzyżtopór. Obydwa rozpoczną się o godzinie 14.00.