Odrestaurowany opel p4 z 1936 roku, zabytkowe citroeny, polskie syreny, warszawy, polonezy, fiaty, żuki oraz motocykle – stare i współczesne, będzie można zobaczyć podczas 16. Świętokrzyskiego Zlotu Zabytkowych Aut i Motocykli. Wydarzenie odbędzie się dziś (14 sierpnia), w Parku Etnograficznym w Tokarni, w godz. 12.00-17.00.
Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej przypomina, że jest to impreza z ogromną tradycją.
– Zapoczątkował ją w Parku Etnograficznym w Tokarni śp. Ryszard Mikurda. To dzięki niemu przybrała taki rozmiar i cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem w regionie świętokrzyskim i nie tylko, dlatego spodziewamy się, że do Parku Etnograficznego w Tokarni, wzorem lat ubiegłych przyjadą pojazdy z całej Polski, a bywało też, że z zagranicy – podkreśla.
Michał Walczak z grupy „Tylko Klasykiem”, współorganizator Motopikniku przypomina, że poprzednia jego edycja spotkała się z dużym odzewem.
– W zeszłym roku mieliśmy 1,6 tys. pojazdów, samochodów i motocykli, w tym również były motocykle współczesne, bo one mają wjazd na teren zlotu. W przypadku samochodów trzymamy się zasady, że premiera modelu auta, który wjeżdża, musiała mieć miejsce przed rokiem 1990. Nie dotyczy to jednak aut wyprodukowanych w Polsce – zaznacza.
Dodaje, że dla właścicieli aut to ważne wydarzenie.
– To jest wspaniałe miejsce, żeby się spotkać, odświeżyć znajomości, poznać nowych ludzi, zobaczyć, co niektóre osoby zrobiły przy swoim samochodzie, bo to widać, jak niektórzy z roku na tok przyjeżdżają coraz bardziej dopieszczonym autem. Jest to impreza na luzie, bez żadnej spiny, konkursów, wręczeń – mówi.
Przy okazji imprezy motoryzacyjnej w skansenie pojawią się funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach z Wydziału Ruchu Drogowego oraz z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach z Wydziału Prewencji. Beata Ryń zapowiada, że przygotowali oni wiele atrakcji, promujących bezpieczeństwo pieszych i kierowców.
– Najmłodsi uczestnicy wydarzenia będą mogli sprawdzić swoje umiejętności na rowerowym torze przeszkód, natomiast starsi obejrzeć pojazd profilaktyczny. Będziemy też mogli poznać nowinki techniczne w nowoczesnym radiowozie i motocyklu. Mam nadzieję, że to zniechęci niektórych kierowców do szarżowania po naszych drogach. Poznamy też pracę policjantów od kuchni, dowiemy się, jak wygląda pobieranie odcisków palców i analiza linii papilarnych – wymienia.
Nie zabraknie muzyki. Wystąpią: Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Nidzianie, Ankh i Łukasz Podsiadło.
Będzie można smacznie zjeść na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich. Dania serwowane będą także z foodtrucków.
Swój udział zapowiedziało ponad 50 wystawców m.in. z rękodziełem oraz produktami regionalnymi. Muzeum Wsi Kieleckiej współorganizuje Motopiknik z grupą „Tylko Klasykiem”.