Pełnił rolę wodzireja, pertraktował na zastawionych przejazdach w drodze do ślubu i błogosławił państwa młodych. Starosta, to jedna z ważniejszych funkcji podczas XIX-wiecznych wesel.
Do naszych czasów przetrwali weselni drużbowie, jednak w ludowej tradycji ważne funkcje pełnili starosta i starościna, którzy obok rodziców odpowiadali za przebieg i przygotowanie uroczystości.
Starosta weselny był na nich najważniejszy. Określany mianem swata, chłopa weselnego, starszego lub marszałka dyrygował drużyną weselną złożoną z kuzynów i przyjaciół pana młodego, wręczał wódkę ludziom przygotowującym bramy na trasie do kościoła.
Jego atrybutem była wstęga lub rzemień na ramieniu z byczej skóry. Do najważniejszych funkcji starosty należały przemówienia, prowadzenie do tańca lub do stołu, zapowiadanie tańców, czyli czynności, którymi obecnie zajmuje się wodzirej. Starosta też dbał o to, by nikomu niczego nie brakowało i by każdy dobrze się bawił.
W najnowszym odcinku słuchowiska Radia Kielce „Krew i żelazo” przeniesiemy się na wiejskie wesele do karczmy i sprawdzimy, jakie obowiązki miał starosta w XIX-wiecznym Maleńcu.