Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego oddali cześć bohaterskim Polakom walczącym 102. lata temu w wojnie polsko-bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej. Podczas miejskich uroczystości prezydent miasta wraz z delegacją złożył w poniedziałek (15 sierpnia) biało-czerwoną wiązankę kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Następnie ostrowczanie modlili się w intencji ojczyzny i poległych żołnierzy. Po eucharystii udali się na cmentarz parafialny przy ulicy Denkowskiej, aby oddać cześć poległym w wojnie uczniom ówczesnego gimnazjum im. Joachima Chreptowicza. Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński wskazał, że okoliczności tegorocznych obchodów są wyjątkowe, ponieważ za wschodnią granicą toczy się wojna.
– Cud nad Wisłą był i jest źródłem nieustającego powodu do dumy. W dzisiejszych, trudnych czasach, a szczególnie wobec wzrostu zagrożenia płynącego ze strony Rosji i wschodu również wzorem do naśladowania. Dzisiaj nasze oczy zwrócone są w kierunku sąsiadów z Ukrainy, którzy walczą o swoją wolność i suwerenność – mówi prezydent.
Jak podkreślił, ważne są: pokój, silna pozycja Polski w Europie i na świecie, stabilna gospodarka i bezpieczeństwo energetyczne, silny polski złoty oraz niezależna administracja państwowa i samorządowa, dobre relacje z sąsiadami i nowoczesna, wolna od politycznych uwarunkowań armia.
Poseł Andrzej Kryj podkreśla, że Bitwa Warszawska jest nazywana osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata, która uchroniła Polskę, Europę i świat przed zalewem bolszewizmu. Jak dodaje, dzisiejsza Rosja niewiele zmieniła się przez sto lat pod względem ideologicznym.
– Te wydarzenia, które miały miejsce 102. lata temu na przedpolach Warszawy dzisiaj rozgrywają się na Ukrainie, na przedpolach Kijowa. Przecież tam też trwa walka o wolność i walka o to, czy Ukraina, a być może inne kraje, w tym Polska, staną się ofiarami Rosji putinowskiej – mówi poseł.
Senator Jarosław Rusiecki w dniu Święta Wojska Polskiego podkreśla, że armia jest emanacją społeczeństwa i jego kondycji. To nasze bezpieczeństwo oraz wyraz troski o obywateli. Dodaje też, że dzisiejsze świętowanie odbywa się w cieniu wojny na Ukrainie i zauważa, że dzisiaj nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy bronią Europy i świata przed imperializmem Putina.
– 102. lata temu gdy armia sowiecka napierała na Warszawę, walczyła pod czerwonym sztandarem z sierpem i młotem. Te same sztandary widzimy dzisiaj w czasie ataku Rosji na Ukrainę. To jest imperialna chęć odbudowy Związku Sowieckiego – mówi senator.
Dzisiaj w kościele katolickim świętowane jest też Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, tzw. Matki Bożej Zielnej. Mieszkańcy miasta przynieśli do kolegiaty bukiety stworzone z roślin z przydomowych ogródków i pól.