W Pińczowie upamiętniono w poniedziałek (15 sierpnia) 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej, a także przypadające na 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego.
Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Następnie uczestnicy nabożeństwa, poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty przy pomniku Józefa Piłsudskiego i przy pamiątkowej tablicy poświęconej 100-leciu Bitwy Warszawskiej przy urzędzie gminy.
W wydarzeniu, oprócz władz lokalnych, wzięli udział także parlamentarzyści. Jak mówił Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, naszym obowiązkiem jest kultywowanie patriotyzmu i upamiętnianie ważnych rocznic państwowych we wszystkich miejscowościach, niezależnie od ich wielkości.
-W mniejszych ośrodkach miejskich widać często, że ten patriotyzm jest jeszcze silniejszy. Obowiązkiem parlamentarzystów jest brać udział w tego typu uroczystościach patriotycznych, ponieważ to podkreśla znaczenie, jakie władza centralna i rząd przywiązują do wydarzeń o charakterze lokalnym.
Zdaniem posła Michała Cieślaka pamięć o wydarzeniach historycznych kształtuje naszą tożsamość, bez której nie możemy myśleć o przyszłości:
-Uroczystości, jakie odbyły się w Pińczowie, a także liczny udział żołnierzy, pocztów sztandarowych, a także młodzieży to piękne świadectwo patriotyzmu – dodał.
W obchodach Święta Wojska Polskiego i rocznicy Bitwy Warszawskiej wziął udział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Stwierdził, że dziś, poza wspomnieniem chwały polskiego oręża z 1920 roku, powinniśmy być wdzięczni żołnierzom, którzy współcześnie bronią granic naszego kraju.
– Chcemy wyrazić wdzięczność za ich skuteczność i profesjonalizm, które się sprawdzają. Rola armii jest nie do przecenienia, o czym mogliśmy się przekonać między innymi obserwując działania prowadzone przy zabezpieczaniu naszej wschodniej granicy – dodał.
Burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak podkreślił, że jest niezwykle zadowolony z wysokiej frekwencji mieszkańców, a także zaproszonych gości, którzy wzięli udział w uroczystości:
– Ziemia pińczowska ma niezwykle bogate tradycje walk narodowo-wyzwoleńczych, czego doskonałym przykładem jest funkcjonująca przed laty Republika Pińczowska. Dziś poprzez upamiętniania wydarzeń sprzed 102 lat dziękujemy tym wszystkim, którzy walczyli w obronie naszej niepodległości – mówił.
Bitwa Warszawska zwana też „Cudem nad Wisłą” rozegrała się między 13 do 25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Polskie zwycięstwo przyczyniło się do obrony niepodległości przez Rzeczpospolitą, przekreślając plany bolszewików rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.