Międzynarodowy Festiwal „Bella Voce” od 9 sierpnia trwa w Busku-Zdroju. W poniedziałek koncert w kościele św. Brata Alberta zakończył VIII Świętokrzyskie Warsztaty Wokalistyki i Plastyki Ruchu, a we wtorek rozpoczęły się przygotowania do Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Bella Voce”.
Dr Roma Owsińska, śpiewaczka, prezes Stowarzyszenia Voce i organizator festiwalu podkreśla, że warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem wokalistów. Wzięło w nich udział 16 osób. Do Buska-Zdroju przyciągnęła ich rzadko spotykana formuła zajęć, czyli połączenie pracy nad ciałem i głosem.
– Ta plastyka ruchu, czyli ciało śpiewaka, jest bardzo ważne podczas śpiewu. Zajęcia te od wielu lat prowadzi u nas prof. Jacek Ścibor i młodzież jest bardzo z nich zadowolona, bo to są ćwiczenia rozciągania ciała. Organizm jest rozgrzany w całości, żeby nie był spięty, sztywny, a potem są lekcje indywidualne wokalu z pedagogami – wyjaśnia.
Uczestnicy warsztatów wzięli udział w dwóch koncertach, na których zostali ciepło przyjęci przez buską publiczność.
Czas na konkursowe zmagania
Natomiast teraz czas na drugą część festiwalu – Międzynarodowy Konkurs Wokalny „Bella Voce”. We odbyły się próby z pianistami – Mateuszem Lasatowiczem i Michałem Landowskim, a w środę, o godz. 10.00, w Buskim Samorządowym Centrum Kultury rozpoczną się przesłuchania konkursowe.
– Będziemy wybierać najwspanialszych ze wspaniałych – zapowiada Roma Owsińska i dodaje, że w zmaganiach konkursowych udział weźmie 35 osób, w tym liczne grono z Chin. Najmłodsi uczestnicy uczą się w szkole średniej, a górna granica to 40 lat.
– Dlaczego zrobiłam taki przedział wiekowy? Konkursy są zwykle dla młodych ludzi. Ci starsi artyści nie mają już szans, z różnych względów. Wychodząc naprzeciw naszemu miastu, kuracjuszom, publiczności, która kocha muzykę wokalną, postanowiłam dać szansę także tym dojrzałym śpiewakom – tłumaczy.
W jury zasiądą: prof. Anna Jeremus-Lewandowska, prof. Katarzyna Dondalska, prof. Jacek Ścibor, dr Roma Owsińska, a ich pracom będzie przewodniczył prof. Piotr Kusiewicz.
Oni będą poszukiwać pięknego głosu, choć, jak przyznaje prof. Anna Jeremus-Lewandowska z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, trudno stworzyć definicję takiego:
– Piękny głos to taki, który kocha publiczność, który porywa publiczność, który cudownie przekazuje swoją barwą i interpretacją to wszystko, co jest najpiękniejsze w muzyce i co kompozytor zawarł w tych utworach, które uczestnicy nam tutaj zaprezentują. A repertuar jest ogromny: od muzyki dawnej aż po muzykę współczesną. Jest oczywiście repertuar polski, ale ponieważ w tym roku są goście z zagranicy, więc też będziemy preferować utwory z ich krajów. Jesteśmy ciekawi repertuaru z Chin, bo to nieznana dla nas muzyka – powiedziała.
Serce, emocje i technika
Jako juror prof. Anna Jeremus-Lewandowska będzie uważnie słuchała i oglądała każdy występ.
– Od momentu wejścia artysty na scenę, zwracam uwagę na wszystko: jak się prezentuje, jaką ma postawę, jaki repertuar wybrał, później ile serca, ile emocji, ile piękna wydobywa z tych utworów wykonawca. Oczywiście zwracamy uwagę na umiejętności techniczne, prowadzenia głosu – wymienia.
W gronie uczestników znalazła się pochodząca z Chin, a od czterech lat mieszkająca w Polsce młoda artystka.
– Nazywam się Yingxi Zhang. Bardzo lubię muzykę, dlatego wybrałam studia na wydziale śpiewu w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Informację o konkursie w Busku-Zdroju znalazłam w internecie i postanowiłam spróbować swoich sił – wyjaśniła.
W czasie swojego występu zaśpiewa również polskie pieśni. Przyznaje, że to będzie dla niej duże wyzwanie.
Z udziałem publiczności
Przesłuchania konkursowe są otwarte dla publiczności. Ich zwieńczeniem będzie koncert laureatów, który zaplanowano na piątek, 19 sierpnia, na godz. 19.00, także na scenie Buskiego Centrum. Wstęp wolny.