W gminie Busko-Zdrój jest miejsce, gdzie nie ma tłumów wczasowiczów. Z dala od zgiełku miasta, a jednocześnie zaledwie 10 minut jazdy samochodem od centrum. To zbiornik retencyjno-rekreacyjny w Radzanowie. Jest tam wszystko, czego do wypoczynku potrzeba: piękne kąpielisko, możliwość uprawiania sportów wodnych, teren do spacerów czy jazdy na rowerze.
Wszystko zaczęło się w latach 90. XX wieku. Istniejące tu od lat stawy hodowlane zostały przebudowane, a w ich miejsce powstał 11-hektarowy zbiornik wodny. Nie od początku nadawał się na kąpielisko. Początkowo do zbiornika trafiały spłukiwane z pól nawozy, opryski oraz zanieczyszczenia z okolicznych wiosek. Dziś parametry wody nie budzą zastrzeżeń, co więcej, zbiornik ma jedną z lepszych wód nadających się do kąpieli. Średnia głębokość wynosi 1,75 m, natomiast pojemność to 220 tys. metrów sześciennych.
Plaża
Kąpielisko wygląda bardzo atrakcyjnie. Popularny zbiornik w Radzanowie oferuje szeroką na ok. 300 metrów plażę, która została dwa lata temu została odnowiona. Również brzeg w wodzie został odmulony i zasypany piaskiem rzecznym. Przy plaży są charakterystyczne „grzybki”, czyli parasole chroniące turystów przed słońcem. Mają utwardzoną nawierzchnię, można tam posiedzieć albo zjeść wspólnie posiłek. Ponadto jest molo, bezpłatny parking, a wokół zalewu znajduje się ziemna ścieżka spacerowa i rowerowa.
Kąpielisko
Kąpielisko będzie miało ok. 80 metrów szerokości. Wyznaczone zostaną na nim trzy strefy. Brodzik dla dzieci oznakowany jest bojami i liniami białymi, dodatkowo został otoczony siatką. Strefa dla umiejących pływać oznakowana jest bojami w kolorze czerwonym, a dla nieumiejących bojami i liniami torowymi w kolorze żółtym. Od 24 czerwca, codziennie w godzinach od 10 do 18, kąpielisko będzie strzeżone przez dwóch ratowników wodnych. Będzie działać do 20 sierpnia. Administratorem kąpieliska jest Buski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Busku-Zdroju.
Niedaleko plaży jest miejsce do cumowania sprzętu wodnego. Przybijają tu zarówno płaskodenne niewielkie żaglówki, jak i kajaki i pontony. Brak niestety wypożyczalni sprzętu wodnego. Jeśli ktoś posiada swój, może z niego korzystać z zastrzeżeniem jednak, że po zbiorniku nie może pływać sprzęt z napędem spalinowym.
Dojazd
Radzanów położony jest przy trasie wojewódzkiej nr 973 Busko-Zdrój – Nowy Korczyn. W Radzanowie skręcamy w kierunku Skotnik Dużych. Po przejechaniu ok. kilometra dotrzemy na miejsce. Każdy może tu bez problemu trafić z pomocą GPS. Wystarczy wpisać hasło „zalew rekreacyjny w Radzanowie”. Do tego miejsca prowadzi także wytyczony szlak pieszy i rowerowy z Buska-Zdroju.
Przy zbiorniku można swobodnie zaparkować samochód na wyznaczonym parkingu. Wokół zalewu jest sporo terenów zielonych, rosną drzewa, w których można cieniu rozbić namiot, postawić kampera albo rozłożyć koc i stoliki.
Brak gastronomi
W Radzanowie brak niestety zaplecza gastronomicznego, nie ma barów, w których można coś zjeść lub się napić. Można jednak wziąć ze sobą własny prowiant i zrobić grilla, bo w pobliżu jest kamienne palenisko.
Lubiący wypoczynek aktywny mogą pograć w plażową siatkówkę na wyznaczonym boisku. Najmłodsi też znajdą coś dla siebie, mogą się bawić na placu zabaw, który znajduje się przy drodze wewnętrznej do kąpieliska. W pobliżu jest toaleta, dostępna tylko w godzinach pracy ratowników. Brak niestety większej liczby toalet, choćby przenośnych typu toi-toi, co może być problem przy większej liczbie wypoczywających. Problemem jest też niewielka liczba koszy na śmieci. Cierpi na tym estetyka otoczenia, bo na terenie jest wiele pozostawionych butelek, odpadów i niedopałków papierosów. O to jednak mogliby zadbać sami wypoczywający, aby nie pozostawiać śmieci po sobie.
Przy okazji…
W Radzanowie warto zobaczyć zespół dworski z XVIII wieku. W 1956 roku miejscowy dwór i przylegający do niego park posłużyły za plan filmowy przy kręceniu niektórych scen „Szkiców węglem”, ekranizacji noweli Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Większość zdjęć realizowano w nieodległej Dobrowodzie. W sąsiedztwie zbiorników usytuowany jest również pomnik martyrologii i Szaniecki Park Krajobrazowy.
16.08.2022 Radzanów. Zalew / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce
Będzie ładniej
W niedalekiej przyszłości miejsce to zyska nowe oblicze, bo na odnowienie zbiornika w Radzanowie przeznaczonych zostało prawie 2,5 mln zł. Pieniądze pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” do gmin i powiatów, w których funkcjonowały tzw. PGR.
Jak informuje Michał Maroński, zastępca burmistrza Buska-Zdroju, przyznane pieniądze gmina zamierza przeznaczyć na utworzenie rodzinnego miejsca rekreacji i wypoczynku. Zakres prac obejmuje, m.in., modernizację drogi wewnętrznej prowadzącej do kąpieliska wraz z miejscami postojowymi. Zaplanowano także instalację monitoringu, oświetlenia, budowę molo i pomostu przybrzeżnego. Będzie także nowe boisko do siatkówki plażowej, nowe nasadzenia, altana, ławki i leżaki. Będą też miejsca postojowe do kamperów. Poprawić ma się również infrastruktura gastronomiczna i sanitarna. Docelowo samorząd chce, aby przy zbiorniku utworzona została wypożyczalnia sprzętu wodnego m.in. kajaków i rowerków wodnych.
Rewitalizacja powinna się rozpocząć po sezonie kąpielowym i zakończyć do 2024 roku.