Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował listę stacji na których przeprowadzono kontrole w pierwszej połowie 2022 roku. Sprawdzono w tym okresie 962 próbki paliw – zarówno benzyny, oleju napędowego, jak i LPG.
Na poniższej mapie zaznaczone zostały kontrole w zakresie paliw ciekłych (benzyny i ON), biopaliw ciekłych oraz gazu skroplonego (LPG) w okresie od 19 stycznia do 30 czerwca 2022 roku.
Dwutorowa kontrola inspektorów
Kontrola jakości paliw ciekłych odbywa się dwutorowo. UOKiK losowo wybiera stacje i wskazuje je odpowiedniej regionalnie Inspekcji Handlowej do kontroli. Ponadto Inspekcja Handlowa sprawdza przedsiębiorców, wobec których były skargi lub informacje od organów ścigania, bądź też u których wcześniej wykryte zostały nieprawidłowości. Kontrole obejmują producentów paliw, hurtowników, firmy magazynujące oraz przedsiębiorców prowadzących stacje paliw.
Gdzie zakwestionowano jakość paliw?
W 2021 roku Inspektorzy Inspekcji Handlowej pobrali łącznie do badań 1565 próbek paliw ciekłych, w tym 779 próbek benzyn i 786 próbek oleju napędowego, na stacjach i w hurtowniach. Badań laboratoryjnych nie przeszło pozytywnie 27 próbek paliw ciekłych (22 próbki oleju napędowego, 5 próbek benzyny) co stanowi 1,72 proc. zbadanych próbek. Odsetek zakwestionowanych próbek paliw w poszczególnych województwach był wyraźnie zróżnicowany. Podczas losowych kontroli stacji paliw najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w województwach kujawsko-pomorskim (3,17 proc.), warmińsko-mazurskim (2,22 proc.) i pomorskim (1,59 proc.). Natomiast w przypadku kontroli przedsiębiorców wybranych na podstawie m.in. informacji od policji czy kierowców najwięcej nieprawidłowości wykryto w województwie śląskim (14,58 proc.), opolskim (14,29 proc.), warmińsko-mazurskim (11,54 proc.) oraz kujawsko-pomorskim (10 proc.).
Pełny raport z kontroli paliw w 2021 roku jest dostępny na stronie internetowej UOKiK.