Kierowcy mogą już korzystać z wyremontowanej ulicy Konstytucji 3 Maja w Starachowicach. Musieli jednak na to długo poczekać, bo prace planowane na pół roku, przedłużyły się o 10 miesięcy.
Prezydent Starachowic Marek Materek wyjaśnia, że powodem opóźnienia były niespodzianki napotykane przez wykonawcę i duży zakres prac.
– Przebudowaliśmy sieci wodociągowe, gazowe i kanalizacyjne, powstała nowa nawierzchnia, chodniki oraz ścieżka rowerowa. Ulica Konstytucji 3 Maja przed remontem nie należała do bezpiecznych, a teraz widać na niej często rodziny z dziećmi jeżdżące na rowerach. Naszym celem jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego – mówi.
Wyremontowana ulica zmieniła wygląd. Kierowcy wskazują na znaczne zwężenie jezdni i pojawienie się nowych elementów w pasach drogowych. Jak wyjaśnia radny Dariusz Grunt, służy to zwiększeniu bezpieczeństwa użytkowników.
– Elementy inżynierii drogowej mają na celu spowolnienie ruchu przy jednoczesnym utrzymaniu jego płynności. Przykładem jest dość wysoka rampa przed zakrętem, zmusza kierowców do zmniejszenia prędkości, bo tuż za zakrętem jest przejście dla pieszych. W przypadku kolejnych inwestycji drogowych podobne rozwiązania również będą się pojawiały – zapowiada radny.
Zgodnie z planem, remont ulicy Konstytucji 3 Maja miał się zakończyć w listopadzie ubiegłego roku, ulica była zamknięta dla ruchu od maja 2021, a więc remont planowany na pół roku przeciągnął się o 10 miesięcy. Prezydent Marek Materek usprawiedliwia opóźnienie nieprzewidzianymi trudnościami.
– Były nieprzewidziane kolizje w gruncie, problemy z przełożeniem linii gazowej. W trakcie prac wyszedł na jaw zły stan wodociągu, sieć trzeba było wymienić, a to oznaczało udostępnienie placu wykonawcom z wodociągów, do tego złe warunki atmosferyczne. Wszystko złożyło się na opóźnienie przy realizacji inwestycji – tłumaczy.
W ramach tej samej inwestycji, wyremontowano także część ulicy Partyzantów, a u zbiegu obu dróg powstało rondo. Ulica Konstytucji 3 Maja już jest dopuszczona do ruchu, a od przyszłego poniedziałku 22 sierpnia zaczną nią także kursować miejskie autobusy.
Koszt prac wyniósł 5,7 mln zł, 96 proc. to dofinansowanie unijne i pieniądze z Polskiego Ładu, a wkład własny gminy to zaledwie 290 tys. zł.