Kilkaset osób z Ukrainy wciąż może otrzymać wsparcie w projekcie „Świętokrzyskie dla Ukrainy”, realizowanym przez urząd marszałkowski, we współpracy z kieleckim urzędem miasta. Dotychczas w Kielcach do programu zgłosiło się około 260 osób, a kolejne 250 złożyło wnioski, które są w trakcie rozpatrywania. Natomiast docelowo projektem objętych zostanie tysiąc uchodźców zza naszej wschodniej granicy.
Agnieszka Gliździńska, koordynatorka projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy” informuje, że wsparcie jest kompleksowe.
– Uczestnik przystępując do projektu otrzymuje w pierwszej kolejności pełną diagnozę jego indywidualnych potrzeb i problemów z którymi boryka się w naszym mieście. Następnie przydzielony zostaje mu asystent integracyjny, który służy mu pomocą w kontaktach z instytucjami, bądź w rozwiązywaniu różnych problemów życia codziennego – mówi Agnieszka Gliździńska.
Uczestnicy projektu mogą również skorzystać z kursu języka polskiego, pomocy tłumacza, psychologa i porad prawnych. Dla zainteresowanych planowane są również krótkie kursy zawodowe oraz spotkania integracyjne. Ukraińcy mogą już liczyć na pomoc Centrum Wsparcia Uchodźcom, które działa przy ulicy Żeromskiego. Tam mogą otrzymać wszelkie informacje niezbędne do normalnego funkcjonowania.
Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach informuje, że w ramach wsparcia dla Ukraińców miasto przygotuje kilkanaście mieszkań, w których będą mogły zamieszkać osoby aktywne zawodowe, chcące na dłużej pozostać w naszym mieście.
– Z zasobów gminy otrzymaliśmy 14 mieszkań, które już w najbliższym czasie będziemy remontować. Te mieszkania, oczywiście czasowo, zostaną przeznaczone dla obywateli Ukrainy, którzy podejmą u nas pracę. W przyszłości, jak już nie będzie takich potrzeb, te mieszkania staną się lokalami chronionymi dla podopiecznych kieleckiego MOPR – dodała Magdalena Gościniewicz.
Mieszkania będą gotowe pod koniec tego roku. Projekt „Świętokrzyskie dla Ukrainy” potrwa do czerwca 2023 roku. Pieniądze na jego realizację, prawie 9,3 mln zł, pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc przypomina, że miasto od początku agresji Rosji na Ukrainę pomaga naszym wschodnim sąsiadom.
– Już 27 lutego w niedzielę, uruchomiliśmy punkt pomocy przy ulicy Paderewskiego, gdzie uchodźcy z Ukrainy mogli bezpłatnie otrzymać żywność, środki czystości, środki higieniczne oraz ubrania. Ponieważ zainteresowanie tym punktem było bardzo duże, otworzyliśmy drugi punkt, gdzie wydawana jest tylko żywność. Znajduje się on na ulicy Turystycznej i działamy tam razem z kielecką Caritas. Po pomoc uchodźcy mogą się zgłaszać również do punktu przy ulicy Żeromskiego – dodała Bożena Szczypiór.
Osoby, które chciałyby wesprzeć uchodźców przebywających w Kielcach proszone są o przynoszenie do tych punktów nie tylko żywności, ale także środków czystości oraz ubrań jesiennych i zimowych. Dary można również przynosić do punktu kieleckiej Caritas, który znajduje się przy ulicy Wiśniowej 6.