Alexander Gadijev – jeden z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia wystąpi w Kielcach. Będzie gwiazdą kolejnego koncertu z cyklu „Chopinowskie inspiracje”. Zagra w piątek, 19 sierpnia, w ogrodzie włoskim Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.
Szeroka publiczność w Polsce usłyszała to nazwisko jesienią ubiegłego roku, kiedy znalazł się w gronie laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zajął wysokie, drugie miejsce, ex aequo z reprezentantem Japonii – Kyohei Soritą. Jury przyznało mu również nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie sonaty.
Ale artysta wcześniej wiele razy gościł w Polsce. W 2016 roku w Dusznikach, później w Żelazowej Woli, w Gdańsku i Warszawie. Jak przyznaje, lubi grać dla polskiej publiczności.
– Polska publiczność reaguje bardzo emocjonalnie na muzykę. Miło jest oglądać ludzi, którzy naprawdę kochają sztukę, podchodzą do niej z pasją. Cieszy to tym bardziej, jeżeli te reakcje wywołuje muzyka fortepianowa, a zwłaszcza muzyka Chopina. Mam wrażenie, że tej publiczności naprawdę zależy na muzyce, nie chodzi na koncerty tylko po to, żeby się pokazać. To miłe – podkreśla.
Alexander Gadijev koncertuje na całym świecie i zauważa, że reakcje słuchaczy są odmienne.
– Trudno generalizować, ale ludzie różnie odbierają muzykę – mówi.
Pianista przyjechał do Kielc w środę w nocy. Czwartek spędził w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych i jeszcze nie widział miejsca, gdzie wystąpi w piątek wieczorem. Przyznał jednak, że nie przeszkadza mu gra w ogrodzie.
– Lubię także koncertować w otwartej przestrzeni, bo jest tam więcej energii, dochodzą dźwięki np. głosy ptaków czy normalnego życia, które się toczy wokół – wyjaśnia.
Artysta wykona przede wszystkim kompozycje Chopina. Zapytany, co jest niezwykłego w tej muzyce, mówi, że mógłby długo wymieniać.
– Chopin potrafił łączyć różne gatunki muzyki, różne brzmienia, różne harmonie, ale najważniejsza jest jego melodyjność, która jest bardzo wyjątkowa – podkreśla.
Zdaniem pianisty, znajomość dziejów kompozytora jest ważna, ale nie najważniejsza.
– Kiedy robisz research to nie jest złe, może znajdziesz coś nowego, co ci pomoże, ale uważam, że to, co najważniejsze jest zapisane w muzyce, ona sama najlepiej przemawia – zaznacza.
Obserwatorzy oceniający uczestników konkursu chopinowskiego zwracali uwagę na dojrzałość interpretacji Chopina w wykonaniu Alexandra Gadijeva, ale również na umiejętność improwizacji młodego pianisty. Sam przyznaje, że lubi odejść od schematu.
– Zresztą, co nie jest tajemnicą, sam Chopin mówił, że on nie gra dwa razy tego samego. Dlaczego więc my mielibyśmy to robić? – żartuje.
Podczas koncertu w Kielcach publiczność usłyszy także kompozycję Roberta Schumanna. Utwory tego niemieckiego kompozytora znalazły się na debiutanckiej płycie Alexandra Gadijeva, który wyjaśnia, że to twórca zupełnie różny od Chopina.
– Nie napisał tak wielu kompozycji na fortepian. Chopin był także znakomitym pianistą, odkrył wiele możliwości, jakie daje ten instrument. Schumann z kolei częściej tworzył na orkiestrę, ale też zajmował się krytyką, pisał. Zakres jego działalności artystycznej był o wiele większy – tłumaczył.
Koncert Alexandra Gadijeva odbędzie się w piątek, 19 sierpnia, o godz. 19.00, w ogrodzie włoskim Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Wstęp wolny. W przypadku załamania pogody, wydarzenie zostanie przeniesione do wnętrz rezydencji. Retransmisja na antenie Radia Kielce w niedzielę, 21 sierpnia, o godz. 22.05.
ALEXANDER GADJIEV
Urodził się 23 grudnia 1994 r. Po z górą dziesięciu latach nauki u ojca Siavusha Gadjieva studiował w Mozarteum w Salzburgu w klasie Pavla Gililova, a obecnie składa egzaminy koncertowe w Hanns Eisler Hochschule w Berlinie pod kierunkiem Eldara Nebolsina. Jest Artystą Nowego Pokolenia BBC (2019–2022). Zdobywca I nagród prestiżowych konkursów pianistycznych: IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu, Monte-Carlo Piano Masters (2018) oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Sydney (2021). Współpracował m.in. z orkiestrami symfonicznymi w Monte Carlo, Tokio, Nagoi, Kyoto, Pradze czy Katowicach (NOSPR). W 2018 r. wydał debiutancką płytę Literary Fantasies z utworami Liszta i Schumanna.