Najmłodszy muzyk ma siedem, a najstarszy 83 lata. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Olesznie obchodzi 100-lecie swojego powstania. Z tej okazji w sobotę (20 sierpnia) zaplanowano wielkie świętowanie. Początek o godz. 13.15.
Andrzej Robak, prezes OSP Oleszno, a także jeden z muzyków wyjaśnia, że okazja do fetowania jest podwójna: 100-lecie orkiestry oraz 105 lat istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Olesznie.
– Uroczystość rozpocznie się od przemarszu pocztów sztandarowych OSP z powiatu włoszczowskiego do kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Olesznie, gdzie odprawiona zostanie msza w intencji strażaków. Następnie na placu przy remizie nastąpi podniesienie flagi państwowej, wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Zwieńczeniem jubileuszu będą występy naszej orkiestry dętej z towarzyszeniem Koła Gospodyń Wiejskich w Olesznie. Pojawi się także zespół Melodia z Oleszna i Włoszczowska Kapela Powiatowa. Będzie też wesołe miasteczko dla dzieci i zabawa taneczna – wymienia.
Początki zespołu
Ryszard Kowalczyk, historyk ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie wyjaśnia, że początki działalności Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Olesznie sięgają 1922 roku, kiedy to z inicjatywy Zarządu miejscowego OSP, ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Borowieckiego i dziedzica tutejszych dóbr, Konrada Wierusz-Niemojewskiego powstał komitet założycielski orkiestry dętej.
– Od 1922 do 1926 roku szkolenie prowadził kapelmistrz – Wacław Weinkopf i on też dyrygował orkiestrą. Początkowo orkiestranci korzystali z instrumentów swojego kapelmistrza. Szybko jednak z terenu całej gminy zebrano fundusze pozwalające na zakup instrumentów dla 22 członków strażackiej orkiestry. W roku 1927 kapelmistrzostwo przejął Franciszek Kowalczyk, który po znakomitym poprzedniku kontynuował przekazywanie swym podopiecznym wiedzy i kunsztu muzycznego – mówi.
W dwudziestoleciu międzywojennym zespół tworzyli: Mikołaj Budzynowski, Antoni Grabiec, Jan Indycki, Stanisław Jarek, Stanisław Kapelusz, Piotr Karbownik, Franciszek Kowalczyk, Jan, Kowalczyk, Władysław Kowalczyk, Edward Lis, Franciszek Orzeł, Stanisław Pasiński, Henryk Picheta, Jan Siedlecki, Józef Siwek, Stanisław Sobczyk, Jan Stolarczyk, Józef Spała, Józef Strzelec.
Na poważnie i na wesoło
Ryszard Kowalczyk podkreśla, że muzycy brali udział w ważnych wydarzeniach:
– Na wspomnienie zasługuje udział Orkiestry Dętej w odsłonięciu pomnika na rynku w Olesznie w 1928 roku, z okazji 10 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Fundatorami pomnika byli: gmina Oleszno, mieszkańcy miejscowości oraz Cecylia i Konrad Niemojewscy – dziedzice miejscowości. Ponadto w 1935 roku, kiedy zmarł Marszałek Józef Piłsudski druhowie OSP w Olesznie wraz z Orkiestrą Dętą przygotowali uroczyste pożegnanie ojca polskiej niepodległości – zauważa.
W okresie okupacji orkiestra nie funkcjonowała, a instrumenty przechowywali i konserwowali jej członkowie. Po wojnie skład orkiestry zasiliło wielu nowych muzyków – amatorów.
– Kolejne pokolenia zasilają szeregi strażackiej orkiestry, przyczyniając się swoją grą do uświetnienia imprez gminnych, powiatowych, biorąc także udział w uroczystościach kościelnych. Orkiestra uczestniczy również w Wojewódzkich Przeglądach Orkiestr Dętych. Ostatnimi laty były to między innymi koncerty w Busku Zdroju, Wiślicy, Kazimierzy Wielkiej, Skalbmierzu i Opatowie – wymienia Ryszard Kowalczyk.
Dziś orkiestra rozwija się także dzięki pozyskiwaniu funduszy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu muzycy mogli zakupić nowe instrumenty.
Kapelmistrzami orkiestry na przestrzeni jej dziejów byli:
Wacław Weinkopf – 1922-1926
Franciszek Kowalczyk – 1927-1975
Stanisław Wdowiak s. Kazimierza – 1976-1985
Henryk Picheta s. Henryka – 1986-2004
Borycki Lech z Kielc – 2005 – do dziś.