Pędzenie dziegciu, elektrolityczne otrzymywanie miedzi metodą dr. Stanisława Ignacego Łaszczyńskiego, a także pokaz dawnych technik obróbki metali. Te i wiele innych atrakcji czeka na uczestników 30. Wytopków Ołowiu. Impreza rozpocznie się w południe w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej mówi, że wytopki, to pierwsze, duże wydarzenie plenerowe, które zapisało się w historii muzeum.
– Przybrało charakter naukowego pikniku rodzinnego, w którym rodziny wielopokoleniowe, interesujące się historią dziedzictwa kruszcowego Gór Świętokrzyskich, znajdą dla siebie wiele atrakcji. Oczywiście zachęcam wszystkich kolekcjonerów denarów z ołowiu, którzy każdego roku odwiedzają nas, aby także się pojawili, bo te denary, które będą wybijane z ołowiu wytapianego w kamiennym piecu hutniczym, w tym roku będą nawiązywać do 30-lecia wydarzenia – podkreśla.
Zaplanowano wiele ciekawych pokazów, na przykład pędzenie dziegciu. Beata Ryń zaznacza, że ta substancja była bardzo potrzebna nie tylko na dawnej wsi.
– Była używana do wszystkiego: od lecznictwa począwszy, do impregnacji skór i drewna. O tych właściwościach opowie Grażyna Czerwińska, ale też będą państwo mogli się przyjrzeć, jak dziegieć był pozyskiwany. Zapraszamy do wiaty, w której będzie się odbywała elektroliza metodą dr Stanisława Ignacego Łaszczyńskiego. Jest to unikat i chcemy też oddać cześć uczonemu, który został rozstrzelany przez Niemców na początku wojny na ulicach Kielc – wyjaśnia.
Będzie się odbywał pokaz wytopu miedzi starożytną metodą z epoki neolitu. Dzięki Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum w Starachowicach uczestnicy będą mogli zobaczyć wytop żelaza w dymarce, a za sprawą ekspertów z Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu i przy udziale Grupy Rekonstrukcji Historycznej Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego odbędzie się pokaz dawnych technik obróbki metali. Goście skansenu zobaczą, jak wytwarzano gwoździe i galanterię żelazną, prześledzą proces odlewania kul oraz ołowianych żołnierzyków z form.
Jak zawsze imprezie będzie towarzyszył kiermasz rękodzieła.
Wytopki ołowiu rozpoczną się o godz. 12.00 i potrwają do 16.00.