Trwają starania, aby przywrócić status uzdrowiska Czarnieckiej Górze. Zakończono już badania pokładów miejscowej borowiny i potwierdzono jej lecznicze właściwości. Władze gminy Stąporków przygotowały niezbędne dokumenty. Teraz Ministerstwo Zdrowia podejmie decyzję o przyznaniu Czarnieckiej Górze, Czarnej i Janowie statusu obszaru uzdrowiskowego.
Jak informuje Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa, jeszcze we wrześniu wszystkie dokumenty wraz z operatem uzdrowiskowym zostaną przekazane do Ministerstwa Zdrowia.
– Mamy wstępne badania borowiny, która znajduje się na terenie Czarnej i Janowa. Do końca sierpnia zostanie przygotowany operat uzdrowiskowy, czyli zbiór dokumentów potwierdzających lecznicze właściwości miejscowości.
Jak dodaje burmistrz pobrano do badań pięć próbek borowiny i potwierdzono jej lecznicze właściwości.
Dorota Łukomska pytana o termin decyzji Ministerstwa Zdrowia przyznaje, że nie może jeszcze podać konkretnej daty. Jak zauważa mieszkańcy i przedsiębiorcy czekają i dopytują o działki na terenie przyszłego uzdrowiska.
– Mieszkańcy, którzy wystawiali działki na sprzedaż, teraz się wstrzymali. Być może liczą, że uzyskają lepszą cenę po przyznaniu miejscowości strefy uzdrowiskowej lub sami będą mogli rozpocząć działalność gospodarczą związaną z uzdrowiskiem.
Zanim zapadnie decyzja ministerstwa, burmistrz Stąporkowa planuje również remont zabytkowego budynku świetlicy w Czarnej, który ma być zalążkiem infrastruktury związanej z uzdrowiskiem.
To miejsce spotkań lokalnej społeczności i filia biblioteki gminnej. Jednak burmistrz liczy na to, że przedsiębiorcy będą zainteresowani stworzeniem tam klimatycznej kawiarenki lub innego miejsca związanego z rekreacją.
W okresie międzywojnia Czarniecka Góra była znanym w Polsce uzdrowiskiem.