28 sierpnia, w sanktuarium w Kałkowie odbędzie się podwójna uroczystość, czyli koncert Świętokrzyska Droga ku Wolności i piknik wojskowy. Będzie można poznać życie żołnierzy, uzbrojenie i szczegóły rekrutacji, z kolei koncert będzie wyrazem wdzięczności dla przodków za wolność. Wydarzenie rozpocznie się o 12 mszą świętą, po niej rozpocznie się piknik wojskowy. Koncert zaplanowano na 17.00.
Poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik ostrowieckiego Prawa i Sprawiedliwości podkreślała, że organizacja obu wydarzeń jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Zakładów Mesko.
– Jak wyglądały świętokrzyskie drogi do wolności wiemy, spotykamy się przy pomnikach podczas uroczystości patriotycznych. Pamiętamy, jak nasi przodkowie walczyli o wolny kraj, poświęcając własne życie i rodziny. Teraz jest czas na naszą wdzięczność, ale i podjęcie zadania obrony ojczyzny. Temu mają służyć pikniki wojskowe, podczas których prowadzona jest rekrutacja do wojska.
Płk Jarosław Molisak, szef zamiejscowego ośrodka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji uważa, że spotkanie będzie dobrą okazją do rozmowy z żołnierzami i specjalistami, na temat zasad rekrutacji i warunków dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
– Zaprezentujemy także nasz sprzęt. Będzie można zobaczyć czołg Leopard, pojazdy Rosomak i Rak oraz mniejsze elementy uzbrojenia. Zorganizujemy też punkty rekrutacyjne, bo interesuje nas, aby pozyskiwać chętnych do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – mówi.
To kolejna impreza o charakterze wojskowym w gminie Pawłów, zwraca uwagę wójt Marek Wojtas. – W ubiegłym roku spotkaliśmy się w Pawłowie, ale wtedy była inna sytuacja na świecie, nie było wojny na Ukrainie. Teraz szczególnie musimy dbać o nasze bezpieczeństwo, a to oznacza wzmocnienie wojska i temu ma służyć piknik i koncert – podkreśla.
Kustosz Sanktuarium w Kałkowie ks. Zbigniew Stanios podkreśla, że miejsce stworzone przez ks. infułata Czesława Walę niesie wiele wartości duchowych, ale także patriotycznych.
– Przykładem naszej troski o kraj jest msza święta w intencji ojczyzny odprawiana w naszym sanktuarium w każdą sobotę. Gościmy też Ukraińców, którzy opowiadają o swoich trudnych doświadczeniach, stąd w nas potrzeba dziękowania za dar wolności – dodaje.
Podczas pikniku, przewidziano prezentacje sprzętu wojskowego, przygotowanego przez 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Ośrodek Zamiejscowy CWCR, 3. Sandomierski Batalion Radiotechniczny. Na scenie pojawią się także lokalni artyści, m.in. Zespół Wokalno-Estradowy „Nuta”, Zespół Pieśni i Tańca „Godziembianie”, Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy „Sołtyski”, Zespół Pieśni i Tańca „Duża Okrasa”, Zespół Śpiewaczy „Kałkowianki”, Zespół „Teatr Muzyczny nad Kamienną”, Chór „Et Gloria Mater”, Zespół Wokalno-Estradowy „Juchy Świętokrzyskie” i OSP Kałków. Dodatkowymi atrakcjami pikniku będą: degustacje potraw regionalnych KGW z terenu gminy Pawłów, stoiska medyczne, pokazy straży pożarnej i policji, pokaz klasy mundurowej ZDZ.
W niedzielę wystąpi Centralny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego w programie poświęconym 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Koncert rozpocznie się o 17.00. Na początku wystąpi Zespół Wokalno-Estradowy „Nuta” Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie. Następnie na scenie pojawią się znani i cenieni artyści:
Anna Maria Adamiak (mezzosopran);
Barbara Szelągiewicz (skrzypce) w duecie z Michałem Zatorem – najprawdopodobniej jedynym harfistą w Polsce i jednym z niewielu na świecie, który wykonuje na harfie autorski repertuar akompaniując sobie do śpiewu, półfinalistą piątej edycji programu Mam Talent;
Joanna Nawrot (sopran), Andrzej Wojciechowski (klarnet) i Michał Mossakowski (fortepian);
Maciej Miecznikowski – wokalista estradowy znany m.in. z zespołu Leszcze, śpiewak operowy, aktor.