We wrześniu w Pińczowie rozpocznie się głosowanie na propozycje zgłoszone do nowej edycji budżetu obywatelskiego. Głosować będzie można na dziewięć projektów.
Wśród nich znalazła się odbudowa miejskiej fontanny w Parku na Mirowie – skwerze mieszczącym się przy ulicy Batalionów Chłopskich na przeciwko Domu Ariańskiego – informuje Urszula Sroka-Kurek z Urzędu Miasta i Gminy Pińczów.
– Fontanna wiele lat temu przestała działać i została zasypana. Dziś pełni rolę kwietnika. Projekt zakłada odtworzenie w tym miejscu dawnego wodotrysku – mówi.
„Sowy symbolem miasta Pińczowa” – to kolejna z propozycji, którą w tym roku zgłosili w budżecie obywatelskim mieszkańcy. Urszula Sroka-Kurek informuje, że projekt ma polegać na wykonaniu odlewów z brązu pięciu sów, a każda z nich ma być ustawiona na postumencie granitowym i podświetlona światłem ledowym. Projekt nawiązuje do legendy powstania nazwy miasta pochodzącej od pięciu sów.
– Pomysłodawcą projektu jest Pińczowskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Dla Ponidzia. Poprzez zgłoszenie i realizację tego projektu członkowie organizacji chcą kontynuować kolejny etap Sarmackich Aten – projektu, zgłoszonego w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego, który zakłada stworzenie makiety pokazującej jak wyglądało miasto w XVII i XVIII wieku. Stowarzyszenie chce, aby Pińczowskie Sowy mogły stać się symbolem Pińczowa na wzór wrocławskich Krasnali czy zielonogórskich Bachusów – mówi.
Sowy o wymiarach 30 na 35 cm miałyby być umiejscowione w pięciu miejscach : Parku Miejskim, Parku na Mirowie, przy Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury, obok Synagogi i Liceum Ogólnokształcącego.
Według legendy, wracający z dalekiej podróży rycerz postanowił spędzić noc w pięknej okolicy. W nocy obudziło go pięć hałasujących sów. Rano, gdy się obudził ujrzał zachwycający widok i postanowił zbudować tu miasto, które nazwał pięć sów, późniejsza nazwa Piędziców, a od XVI wieku używa się nazwy Pińczów.
Mieszkańcy proponują także budowę edukacyjnego miasteczka ruchu drogowego przy szkole podstawowej nr 2. Przeznaczone będzie dla uczniów szkół podstawowych, dzieci w wieku przedszkolnym oraz pozostałych mieszkańców. Zgłoszono także doposażenie skateparku, wykonanie oświetlenia przy boiskach przy ulicy Targowej, przebudowę fontanny na Placu Wolności, przebudowę budynku remizo-świetlicy w Unikowie oraz remont i przebudowę drogi wewnętrznej w Gackach.
Urząd na realizację zadań przeznacza niemal 900 tys. zł, co statystycznie oznacza możliwość realizacji czterech pomysłów. Głosowanie potrwa do 20 września. Każdy mieszkaniec Pińczowa posiadający prawo wyborcze może oddać jeden głos.
Swój typ można wskazać w urzędzie miejskim. Urna będzie się mieścić przy głównym wejściu. Zagłosować będzie można również elektronicznie. Kartę do głosowania można pobrać ze strony: www.pinczow.com.pl, lub w punkcie do głosowania. Wypełnioną i podpisaną kartę należy przesłać na adres poczty: sekretariat@pinczow.com.pl lub fax urzędu miejskiego numer fax. 41 2345101.