Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim zacieśnia współpracę z Wyższą Szkołą Biznesu i Przedsiębiorczości. Zachęca absolwentów kierunku pielęgniarskiego do pracy, oferując pomoc doświadczonych pielęgniarek, a w przyszłym roku chce wprowadzić program pomagający regularnie odmłodzić kadrę, której średni wiek wynosi już ponad 50 lat.
Jak mówi Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny, przez lata nikt o tym nie myślał, a kadra się starzeje. Nowością jest też wprowadzanie modelu trenerskiego dla świeżo upieczonych pielęgniarek. Emerytowane pielęgniarki będą podpowiadać i rozwiewać wątpliwości młodych pracowników, podczas wykonywania pracy. Zdaniem dyrektora, ten sposób możliwe jest szybsze wdrożenie do wykonywania obowiązków. Pielęgniarskie mentorki pomagają już na SOR i na oddziale otolaryngologicznym. Dla pozostałych oddziałów dyrektor chciałby pozyskać pieniądze z urzędu pracy.
Dr Monika Borek, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WSBiP oraz pielęgniarka koordynująca na SOR mówi, że w tym roku przeprowadzono eksperyment, który skutkuje zatrudnieniem nowych osób. Studentki pielęgniarstwa przed obroną dyplomu zatrudnione zostały jako sanitariuszki wspierające dla pielęgniarek. Po obronie zostały zatrudnione na samodzielnych stanowiskach. Mowa o trzech osobach, wkrótce powinna do nich dołączyć jeszcze jedna.
W ciągu najbliższych 2 lat wiek emerytalny osiągnie ok. 200 pielęgniarek. Wynagrodzenie pielęgniarki tuż po studiach wynosi 5300 złotych brutto. Dodatkowo może zarobić za pracę w noce i święta.