Gmina Końskie otrzymała pozwolenie na przebudowę Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, w którym będzie się mieściła SOWA, czyli Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na budowę.
Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich, informuje, że gmina uzupełniła brakującą dokumentację i obecnie gotowa jest do ogłoszenia przetargu.
– Uzyskaliśmy potwierdzenie, że będziemy mieć aktualizację pozwolenia na budowę. Pozwolenie przyznane było w 2016 roku, ale wymagana była aktualizacja z powodu nowej decyzji środowiskowej. Projektant pokonał te trudności i mamy już kompletne rysunki techniczne.
Gmina posiada też pełny kosztorys, więc w oparciu o te dokumenty, dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości 4,5 mln zł zostanie ogłoszony przetarg.
Główny budynek walcowni i fryszerni w Sielpi zostanie zabezpieczony i przebudowany na potrzeby zwiedzających. W najgorszym stanie obecnie jest dach i więźba dachowa.
– Drewniana więźba dachowa była mocowana na rzymskie śruby i o ile elementy stalowe są dobrze zachowane, to drewniane belki są zmurszałe i wymagają wymiany. Właśnie ich stan spowodował zamknięcie obiektu dla zwiedzających..
Ekspozycję XIX-wiecznej fabryki uzupełni SOWA, czyli interaktywne muzeum, do którego eksponaty przygotowuje Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Placówka ma składać się z dwóch stref: interaktywnej z dużą ilością urządzeń, oraz tzw. „majsterni”, gdzie dzieci i młodzież same z elementów gotowych będą mogły budować i konstruować. Instalowanie interaktywnego centrum nastąpi po remoncie budynku.
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności tworzona razem z Centrum Nauki Kopernik powinna powstać do końca 2023 roku.
Kolejne SOWY mają powstać w Staszowie i Ostrowcu. Podobna placówka została otwarta w czerwcu Starachowicach.
Do najcenniejszych eksponatów w muzeum w Sielpi należą obok wielkiego stalowego koła napędowego, dmuchawa parowa z XIX stulecia, maszyna parowa z 1858 roku (najstarsza z zachowanych w Polsce) oraz tokarka czołowa z XIX wieku. Zespół walcowni i pudlingarnii wraz z osiedlem fabrycznym wybudowano z inicjatywy Stanisława Staszica i Ksawerego Druckiego-Lubeckiego.