II Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków zainauguruje cykl przedsięwzięć, upamiętniających pochodzących z Kielecczyzny żołnierzy, którzy w pierwszych dniach września 1939 roku walczyli na Westerplatte. Rajd wyruszy w sobotę, 27 sierpnia, o godz. 8.30 sprzed pomnika Jana Pawła II przy kieleckiej katedrze.
Magdalena Fogiel-Litwinek, zastępca Wojewódzkiego Komendanta Ochotniczych Hufców Pracy podkreśla, że to druga edycja tego wydarzenia.
– Chcemy przez ten wysiłek, który muszą włożyć rowerzyści w pokonanie długiej trasy pokazać, że pamiętamy. Chcemy też promować wiedzę o tym, że prawie połowa Westerplatczyków pochodziła z regionu świętokrzyskiego – mówi.
Pierwszy etap dla każdego
Magdalena Fogiel-Litwinek zachęca do udziału w pierwszym etapie rajdu, czyli do towarzyszenia uczestnikom wyprawy z Kielc do Wiśniówki (powrót do Kielc odbędzie się w asyście policji). Natomiast liczącą 550 kilometrów trasę z Kielc do Gdańska pokonają dwie grupy rowerzystów. Będą jechać pięć dni, przemierzając od 27 sierpnia do 1 września województwa: świętokrzyskie, łódzkie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz pomorskie.
Jednej z grup cyklistów będzie przewodził świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik, a drugiej Grzegorz Skiba z OHP, który podkreśla, że ta wyprawa to forma hołdu złożonego bohaterom z pierwszych dni września 1939 roku.
– Jedziemy trasą, na której są ślady kampanii wrześniowej. Chcemy złożyć hołd także tym żołnierzom, którzy na tej trasie są pochowani. Jedziemy na Westerplatte, żeby uczcić pamięć 80 żołnierzy, którzy walczyli o niepodległą Polskę, część z nich została tam na zawsze. Ten rajd ma też na celu kultywowanie świadomości wśród osób z naszego regionu, że na Westerplatte walczyły też osoby z Kielecczyzny – zaznacza.
Żywa lekcja historii
Wśród uczestników rajdu rowerowego będą żołnierze z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jej dowódca, płk Piotr Hałys powiedział, że pomysł uczczenia „Kieleckich Westerplatczyków” jest ważną inicjatywą.
– Tym bardziej istotna, ponieważ w swoich szeregach mamy także młodzież, która będzie uczestniczyła w rajdzie, i która będzie miała możliwość uczestniczenia w żywej lekcji historii –podkreśla.
W czwartek, 1 września, na Westerplatte uczestnicy rajdu oraz delegacja z regionu, która do nich dołączy, wezmą udział w mszy świętej, a następnie w uroczystych obchodach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pomysłodawcą upamiętnienia Westerplatczyków wywodzących się z Kielc był ksiądz biskup Marian Florczyk. Duchowny przyznał, że już ubiegłoroczne uroczystości były spełnieniem jego marzeń.
– Marzenie moje wynikało z literatury, jak i z opowiadań o bohaterskich Polakach, mężczyznach z naszej świętokrzyskiej ziemi. Trzeba modlić się, żeby wszystko było dobrze, żeby rowerzyści dotarli ma Westerplatte już pokojowo, i byśmy zakończyli szczęśliwie, w duchu patriotyzmu i dumy, że jesteśmy szczególnym narodem na ziemi polskiej, że Ziemia Świętokrzyska, jest szczególnym zakątkiem ludzi odważnych, patriotów i ludzi mądrych – zaznaczył.
Finał z premierą
Biskupowi Marianowi Florczykowi, w imieniu członków Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach” podziękowała wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik.
– Chcę wyrazić ogromną wdzięczność. To inicjatywa księdza biskupa i zgromadzenie nas przy swoim stole, spowodowało, że zrodziło się takie piękne upamiętnienie bohaterów ziemi świętokrzyskiej – mówiła.
Na początek września zaplanowano szereg działań, mających na celu upamiętnienie Westerplatczyków, m.in. wystawę, zapalenie zniczy na grobach żołnierzy w regionie i grę miejską.
Jak informuje Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, zwieńczeniem obchodów będą uroczystości zaplanowane na 7 września.
– O godz. 11.00 rozpocznie je msza święta w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą przed Wojewódzki Dom Kultury. Będą nas prowadzić żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Uroczystość na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury będzie miała charakter na wskroś patriotyczny. Zaśpiewamy hymn państwowy, odczytany zostanie apel pamięci, pod tablicą Westerplatczyków zostaną złożone kwiaty, zapalimy znicz – wymienia.
7 września, o godz. 13.00, w kinie Fenomen w Wojewódzkim Domu Kultury będzie miała miejsce premiera filmu „Kieleckie Westerplatte”. Powtórka tego samego dnia, o godz. 18.00.