W Busku-Zdroju zorganizowano w sobotę (27 sierpnia) Ogólnopolski Przegląd Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych. W muszli koncertowej Parku Zdrojowego prezentowali się muzycy z różnych stron kraju.
Impreza rozpoczęła się od parady orkiestr Aleją Mickiewicza do parku. Następnie odegrano hymn Związku OSP RP „Rycerze Floriana”.
– Dwuletni okres pandemii COVID-19 odcisnął na orkiestrach strażackich znaczące piętno dezorganizując prace szkoleniowe, rujnując wypracowany przez lata potencjał. Przegląd orkiestr ma na celu ich zmobilizowanie – podkreślali członkowie Zarządu Głównego Związku OSP RP – organizatorzy wydarzenia.
W szranki o prymat najlepszej w Polsce stanęło siedem orkiestr z siedmiu województw, z miejscowości: Krasocin, Okulice, Gorzów Siedlce, Skalmierzyce, Pilawa, Uniejów i Tryńcza.
Popisy orkiestr ocenia jury pod przewodnictwem Mariana Chmielewskiego ze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Jak mówi, oceniany jest m.in. przemarsz orkiestr. – Z kolei podczas występu zwracamy uwagę na dobór repertuaru, wykonanie, brzmienie orkiestry, tempo, współbrzmienia poszczególnych grup muzycznych – mówi.
Na scenie jako pierwsza, reprezentując województwo świętokrzyskie, wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Krasocina z powiatu włoszczowskiego. To jedna z najstarszych orkiestr dętych województwa świętokrzyskiego. Orkiestra od 2011 roku uczestniczy w europejskich festiwalach. Krasocińscy muzycy koncertowali już w Czechach, Słowacji, Niemczech, Francji, Bułgarii.
W ogólnopolskim przeglądzie biorą udział już od 12 lat – mówi kierownik i kapelmistrz orkiestry Leopold Kwapisz.
– Do każdego występu podchodzimy z respektem, z szacunkiem do konkurencji. Najważniejsza jest koncentracja. Jedynym problemem jest dzisiejsza wysoka temperatura i słońce, które pada bezpośrednio na scenę. Instrumenty wówczas różnie się zachowają, stąd ciągłe ich dostrajanie, aby brzmienie było jednakowe dla każdego z instrumentów – mówi.
Honorowy patronat nad przeglądem objął m.in. marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Wspomniał, że od ponad 30 lat związany jest z czarnym mundurem jako społecznik, ochotnik. Podkreślił, że tego tupu formacje na co dzień wykonują wiele odpowiedzialnych i niebezpiecznych zadań, ale w swoim statucie ma wpisaną również działalność kulturalną.
– Busko po raz kolejny rozebrzmieje muzyką. W tym mieście prezentują się twórcy i wykonawcy różnego gatunku muzycznego, począwszy od muzyki ludowej, koncertowej, również poważnej. Dziś prezentują się orkiestry dęte, w których jak śpiewała Halina Kunicka, jest jakaś siła – dodał.
– Jestem przekonany, że uczestnictwo w dzisiejszym przeglądzie będzie wspaniałą okazją do zwiedzania zakątków miasta i uczestnictwa w licznych wydarzeniach zaplanowanych na ten weekend w związku z 735-leciem nadania praw miejskich dla Buska-Zdroju – podkreślił z kolei burmistrz Waldemar Sikora.