Miłośnicy gier i komiksów opanowali podzamcze oraz zamek w Chęcinach. Odbywa się tam 9. Świętokrzyski Konwent Fantastyki Jagacon. Chęciny stały się prawdziwym rajem dla fanów fantastyki, dobrej zabawy i ciekawej literatury. W strefie gier planszowych można znaleźć ponad pół tysiąca tytułów, w czytelni komiksów czeka ponad 300 tomów przeróżnych serii.
Na zwolenników gier RPG przygotowano stanowiska i ciekawe tematy. Na przykład będą musieli rozwiązać takie zadanie kryminalne: podczas zajęć na planie filmowym zaginęła charakteryzatorka, a czterej funkcjonariusze bezpieki mają za zadanie ją odszukać. W innym zadaniu początkujący agenci inkwizycji będą musieli stawić czoła problemom ze… statkiem.
Jest także coś dla fanów LARP-ów, czyli gier przypominających spektakl teatralny, których uczestnicy przebierają się za odgrywanych bohaterów.
Konwent skupił miłośników fantastyki, ale jest także otwarty dla osób nieznających tego świata. Uczestnicy Jagaconu chętnie opowiadają o swojej pasji. Kacper Babiarz, na co dzień drużynowy jednej z drużyn harcerskich w Ostrowcu Świętokrzyskim wyjaśnił nam, czym jest jugger.
– To sport, który przyjechał do nas z Niemiec i jest spotykany na większości konwentów. Mamy dwie drużyny, składające się z pięciu osób. Cztery osoby mają broń zabezpieczoną pianką, a jedna osoba, która jest nazywana qwiksem może dotykać czaszki, a dzięki temu może zdobywać punkty. Qwiks musi złapać czaszkę i włożyć ją do bramki drużyny przeciwnej. Oczywiście przeszkadzają mu z tym osoby z bronią – tłumaczył.
Jak podkreślił Kacper, to sport mało rozpropagowany w Polsce.
– Dobrze się przy tym bawimy, ludzie często podchodzą do nas i pytają, co robimy. W naszym mieście w tym sporcie wpierają nas też nasze „Orliki”. Nigdy nie ma kłopotu z rezerwacją boiska – zaznaczył.
W tym baśniowym świecie można też spotkać stoisko prawdziwego Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Jak wyjaśnił reprezentujący tę instytucję Jakub Kuszak, w temat konwentu znakomicie wpisuje się nowa wystawa w muzeum, zatytułowana „Wielka Lechia – wielka ściema”.
– Opowiada o pewnej teorii i pseudonaukowych dywagacjach, dotyczących tego, co rzekomo działo się na ziemiach polskich na długo przed Mieszkiem – informuje.
Jagacon zakończy się w niedzielę, 28 sierpnia. Wydarzenia odbywają się zarówno na terenie chęcińskiej warowni, jak i podzamcza oraz w Niemczówce. Udział jest bezpłatny, ale osoby chcące uczestniczyć w atrakcjach na zamku muszą wykupić całodniową wejściówkę.