W Staszowie odbył się Dzień Chleba pod hasłem „Smaki naszych dziadków”. To wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez w województwie świętokrzyskim i które skupia się na tradycji i dziedzictwie kulturowym.
W tym roku staszowski „Dzień Chleba” zorganizowano w Parku Rekreacyjno-Sportowym „Zalew nad Czarną”. Opierał się przede wszystkim na prezentacji i degustacji regionalnych wypieków, produktów żywnościowych, rękodzieła i sztuki ludowej oraz zespołów artystycznych.
Staszów od wielu lat słynie z pieczenia chleba. Niegdyś w gminie funkcjonowało ponad 10 piekarni trudniących się wypiekiem naturalnego chleba na zakwasie. Dziś są jedynie trzy – mówił Leszek Kopeć, burmistrz Staszowa. Dodał, że chleb na naszych stołach zawdzięczamy ciężkiej pracy rolników, młynarzy, piekarzy. Spożywamy go dzięki ich wysiłkowi.
– Dziś dziękujemy najpierw piekarzom za to, że są, że pieką ten chleb tradycyjnie i że ponoszą ten trud. Chleb ten cieszy się renomą. Sprzedawany jest nie tylko w Staszowie, ale w całym województwie świętokrzyskim i po za jego granicami – mówił.
Dzień chleba w Staszowie to bardzo ważna uroczystość, która stała się tradycją miasta i gminy – podkreśliła wiceminister sportu Anna Krupka. Jak mówiła – przyjeżdża tu co roku, bardzo chętnie, aby skosztować pysznego i ekologicznego świętokrzyskiego chleba, który jest wizytówką regionu.
– To zdrowa ekologiczna żywność, która także przyciąga do Staszowa, do powiatu wielu turystów. Dziś dziękujemy rolnikom za ich ciężką pracę. Są dla nas bardzo ważni – dodała.
Poseł Marek Kwitek zapewnił, że chleba na polskich stołach nie zabraknie.
– Polska jest bezpieczna żywnościowo. Duża część naszego globu głoduje, dlatego tak ważne jest, aby umieć się tym chlebem dzielić z innymi, co zresztą czynione jest tu na ziemi staszowskiej – dodał.
Gwiazdą wieczoru był Sławomir z zespołem. Sobotni wieczór zakończy się dyskoteką pod gwiazdami.
W niedzielę z kolei w Staszowie odbędzie się Miejsko-Gminne Święto Plonów z konkursem na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
O godzinie 12:15 odprawiona zostanie uroczysta msza. Po niej nastąpi przemarsz korowodu dożynkowego do Parku Rekreacyjno-Sportowego „Zalew nad Czarną”. Z kolei o 13:30 odbędzie się oficjalne otwarcie Miejsko-Gminnego Święta Plonów.
Na scenie zaprezentują się sekcje SOK z koncertem muzyki ludowej „Jak ja se zaśpiwom”, wystąpi Zespół Ludowy z Mokrej, Zespół „Ziemia Szydłowska” oraz grupa „Gregorianie” – ks. Grzegorz Jeż i przyjaciele z parafii p.w. św. Barbary. Imprezę zakończy potańcówka z kapelą „Sami Swoi”.