W Kałkowie odbędzie się podwójna uroczystość, czyli koncert Świętokrzyska Droga ku Wolności i piknik wojskowy. Będzie można poznać życie żołnierzy, uzbrojenie i szczegóły rekrutacji, z kolei koncert będzie wyrazem wdzięczności dla przodków za wolność.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12 mszą świętą, po niej rozpocznie się piknik wojskowy. Koncert zaplanowano na 17.
Poseł Agata Wojtyszek podkreśla, że organizacja obu wydarzeń jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Zakładów Mesko.
– Jak wyglądały świętokrzyskie drogi do wolności wiemy, spotykamy się przy pomnikach podczas uroczystości patriotycznych. Pamiętamy, że nasi przodkowie walczyli o wolny kraj poświęcając własne życie i rodziny. Teraz jest czas na naszą wdzięczność, ale i podjęcie się zadania obrony ojczyzny. Temu mają służyć pikniki wojskowe, podczas których prowadzona jest rekrutacja do wojska – mówi posłanka.
Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji – Ośrodek Zamiejscowy w Kielcach, pułkownik Jarosław Molisak mówił, że spotkanie będzie okazją do rozmowy z żołnierzami i specjalistami na temat zasad rekrutacji i warunków dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
– Zaprezentujemy także nasz sprzęt, będzie można zobaczyć czołg leopard, pojazdy rosomak i RAK oraz mniejsze elementy uzbrojenia. Zorganizujemy też punkty rekrutacyjne, bo interesuje nas, aby pozyskiwać chętnych do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – zaznacza.
To kolejna impreza o charakterze wojskowym w gminie Pawłów – mówi wójt Marek Wojtas.
– W ubiegłym roku spotkaliśmy się w Pawłowie, ale wtedy była inna sytuacja na świecie, nie było wojny na Ukrainie. Teraz szczególnie musimy dbać o nasze bezpieczeństwo, a to oznacza wzmocnienie wojska i temu ma służyć piknik i koncert – podkreśla.
Kustosz Sanktuarium w Kałkowie ks. Zbigniew Stanios zaznacza, że miejsce stworzone przez ks. infułata Czesława Walę niesie wiele wartości duchowych, ale także patriotycznych.
– Przykładem naszej troski o kraj jest msza święta w intencji ojczyzny odprawiana w naszym sanktuarium w każdą sobotę. Gościmy też Ukraińców, którzy opowiadają o swoich trudnych doświadczeniach, stąd w nas potrzeba dziękowania za dar wolności – mówi duchowny.
Przewidziano prezentacje sprzętu wojskowego przygotowanego przez 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Ośrodek Zamiejscowy w Kielcach CWCR, 3. Batalion Radiotechniczny z Sandomierza. Na scenie pojawią się także lokalni artyści m.in. Zespół Wokalno-Estradowy „Nuta”, Zespół Pieśni i Tańca „Godziembianie”, Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy „Sołtyski”, Zespół Pieśni i Tańca „Duża Okrasa”, Zespół Śpiewaczy „Kałkowianki”, Zespół „Teatr Muzyczny nad Kamienną”, Chór „Et Gloria Mater”, Zespół Wokalno-Estradowy „Juchy Świętokrzyskie” i OSP Kałków. Dodatkowymi atrakcjami pikniku będą: degustacje potraw regionalnych KGW z gminy Pawłów, stoiska medyczne, pokazy straży pożarnej i policji, pokaz klasy mundurowej ZDZ.
Wystąpi Centralny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego w programie poświęconym 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Koncert rozpocznie się o 17. Na początku wystąpi Zespół Wokalno-Estradowy „Nuta” Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie. Następnie na scenie pojawią się znani artyści: Anna Maria Adamiak (mezzosopran); Barbara Szelągiewicz (skrzypce) w duecie z Michałem Zatorem – prawdopodobniej jedynym harfistą w Polsce i jednym z niewielu na świecie, który wykonuje na harfie autorski repertuar akompaniując sobie do śpiewu, półfinalistą piątej edycji programu Mam Talent; Joanna Nawrot (sopran), Andrzej Wojciechowski (klarnet) i Michał Mossakowski (fortepian); Maciej Miecznikowski – wokalista znany m.in. z zespołu Leszcze, śpiewak operowy, aktor.
Prawdziwą perełką koncertu będzie finałowy występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego – największej instytucji artystycznej w Wojsku Polskim. W skład zespołu wchodzą: soliści, chór, balet, orkiestra symfoniczna i orkiestra koncertowa. Aktualnie zatrudnionych jest w zespole ponad 150 artystów. Wyjątkowym znakiem rozpoznawczym Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego są kostiumy sceniczne, które w większości stanowią kopie autentycznego umundurowania historycznego. Kostiumy artystów RZAWP dostarczają publiczności niezapomnianych wrażeń estetycznych i są stanowią źródło wiedzy na temat historii oręża polskiego.