Mszą świętą w kościele parafialnym pw. Św. Wawrzyńca w Górnie rozpoczęły się w niedzielę (28 sierpnia) dożynki powiatu kieleckiego i gminy Górno. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy przeszedł na stadion koło tzw. Małej Kadzielni w Górnie, gdzie rozpoczęła się część artystyczna imprezy. Mirosław Gębski, kielecki starosta, podkreślał, że dożynki to doskonała okazja do podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę. – Dzisiaj dziękujemy Bogu za zebrane plony, również za łaskawą do rolników w tym roku pogodę. Dziękujemy również rolnikom za ich pracę, dzięki której są w stanie wyżywić nie tylko siebie i swoją rodzinę, ale także mieszkańców Polski i Europy – mówił Mirosław Gębski. Uczestnicy powiatowego święta plonów mogą smacznie zjeść i posłuchać dobrej muzyki. Swoje wyroby prezentują koła gospodyń wiejskich z terenu całego powiatu kieleckiego. Katarzyna Pięta z KGW Ekobabki z Cedzyny zapewniała, że wszystkie potrawy powstały wyłącznie z plonów z ich ogródków. – Przygotowałyśmy bardzo dużo jedzenia. Do zaoferowania mamy m.in. paszteciki, ślimaki, pierogi, sałatki. Wszystkie te potrawy zrobiłyśmy na bazie plonów z naszych ogródków. Nic nie kupowałyśmy w sklepie. My już od wielu lat promujemy zdrowe odżywianie się i spożywanie lokalnych produktów – dodała Katarzyna Pięta.
Powiat kielecki, to jest bardzo ważny na mapie Polski. To największy powiat w naszym kraju – przypomniał poseł Krzysztof Lipiec, lider kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości. – To są gminy wiejskie, gdzie dominuje rolnictwo. Chciałem gorąco podziękować wszystkim rolnikom powiatu kieleckiego, którzy dzisiaj w Górnie się zgromadzili, aby z kolei podziękować Panu Bogu za tegoroczne plony. Ja zaś im dziękuję za ciężką pracę i mam takie przekonanie, że ta praca przyniesie bardzo dobre owoce dla powiatu kieleckiego – dodał Krzysztof Lipiec. Świętokrzyskim rolnikom należą się podziękowania za ich trud. Oni pracują nie tylko dla siebie, ale dla nas wszystkich – stwierdził Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.
– To, że dziękujemy, tzn. że umiemy docenić pracę tych, którzy nas żywią, tych, którzy nas bronili, bronią i pewnie będą bronić, gdyby byłą taka potrzeba. W tym roku plony były bardzo dobre i wszystko wskazuje też, że będą dobre ceny, a plony naszych rolników będą dobrze zagospodarowane – dodał Piotr Wawrzyk Senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości dodał, że należy szanować i okazywać wdzięczność tym, którzy wciąż uprawiają rolę, są ogrodnikami, lub sadownikami. – To im zawdzięczamy to, że na naszym polskim, świętokrzyskim stole nie brakuje chleba. To trud rolników prowadzi do tego, że mamy co jeść. Bądźmy też wdzięczni, jak to czynili nas ojcowie, Panu Bogu za to, że pozwala nam uprawiać naszą wolną, niepodległą polską ziemię. Ziemię naszych przodków, tę za którą nasi dziadkowie i pradziadkowie przelewali krew – dodał Krzysztof Słoń. To pierwszy raz, kiedy dożynki powiatu kieleckiego odbywały się w Górnie. Wójt Przemysław Łysak podkreślił, że to ogromny zaszczyt i honor dla gminy, że może być współorganizatorem tak ważnego święta. – Dziękujemy kieleckiemu staroście i zarządowi powiatu za taką decyzję. Czujemy się bardzo wyróżnieni i wszystkich tutaj obecnych chcemy ugościć najlepiej jak potrafimy – mówił Przemysław Łysak. Wieniec dożynkowy, który podczas powiatowego święta plonów został uznany najpiękniejszym będzie reprezentował powiat kielecki na dożynkach wojewódzkich w Bogorii.