Pacjenci Świętokrzyskiego Centrum Onkologii skorzystają na współpracy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z Głównym Urzędem Miar. Władze obu instytucji podpisały umowę udostępniającą naukowcom z UJK laboratoria GUM do badań, których wyniki przełożą się na jakość leczenia pacjentów onkologicznych. W ciągu dwóch lat mają być wypracowane nowe rozwiązania dotyczące kontroli jakości dawek promieniowania, które otrzymują pacjenci.
Profesor Stanisław Głuszek, rektor kieleckiej uczelni informuje, że potencjał badawczo-naukowy UJK został doceniony i projekt uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Polska Metrologia”.
– Współpraca służy rozwojowi technologii oraz podwyższeniu stanu badań naukowych. Metrologia wpisuje się w każdą dziedzinę i dyscyplinę naukową. Potencjał badawczo-naukowy uniwersytetu jest dobrze skorelowany z aktywnością Głównego Urzędu Miar – mówi rektor UJK.
Profesor Jacek Semaniak, prezes GUM podkreśla, że projekt kieleckiej uczelni został bardzo wysoko oceniony. Na ponad 80 wniosków, zajął trzecie miejsce i uzyskał dofinansowanie. W badaniach będą uczestniczyli również pracownicy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
– Temat projektu dedykowany jest podstawom metrologicznym zagadnień związanych z radioterapią, bardzo istotnych z punktu widzenia terapii onkologicznej – tłumaczy profesor Jacek Semaniak.
Projektem kieruje profesor Janusz Braziewicz z Instytutu Fizyki UJK.
Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło na realizację badań ponad 800 tys. zł.