Dokumenty, zdjęcia, czasopisma i broszury poruszające temat powstania i działalności „Solidarności” w Ostrowcu Świętokrzyskim można oglądać w siedzibie związku. Byli działacze związku zapraszają na aleję Jana Pawła II, do pomieszczeń znajdujących się nad biurem senatorsko-poselskim. Tam zorganizowano wystawę w 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.
Jerzy Jabłoński, przewodniczący Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni 1980-1989” mówi, że spośród wszystkich eksponatów wśród działaczy największe emocje wzbudzają fotografie. Jedna z nich obrazuje tłumy podczas poświęcenia sztandaru na stadionie KSZO 3 maja 1981 roku, co było w mieście ogromnym wydarzeniem. Druga wykonana została w Gdańsku w czasie montażu tablicy z cytatem z Żeromskiego „I powiał wiatr od morza”.
– Ze zbiórki złomu hutników, pieniędzy zebranych przez członków „Solidarności” ufundowana została tablica pamiątkowa, odlana tutaj w hucie i zawieziona do pomnika Trzech Krzyży w Gdańsku. Umieszczono ją jako odniesienie do tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w 1970 roku – przypomina Jerzy Jabłoński. Informuje także, że w nowym roku szkolnym działacze zaproszą uczniów z Ostrowca do zwiedzenia wystawy.
Dr Paweł Gotowiecki, rektor WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim, naukowo również zajmujący się tematem ostrowieckiej „Solidarności” mówi, że powstanie związku w całej Polsce, to był moment przełomowy, odnowy moralnej, który wstrząsnął podwalinami PRL-u. W Ostrowcu struktury były bardzo prężne, w samej hucie zapisanych do związku było prawie 16 tys. osób.
– W Ostrowcu znajdował się piąty największy zakład produkcyjny w kraju – Huta im. Marcelego Nowotki. Stąd też struktury solidarnościowe w mieście, a zwłaszcza w hucie, były jednymi z najprężniej działających w skali kraju w latach 1980-1981 – dodaje Paweł Gotowiecki.
W otwarciu wystawy uczestniczył poseł Andrzej Kryj, który mówi, że mamy obowiązek przekazywania prawdy o historii Ostrowca i Polski. Dodaje też, że należy szanować związkowców, którzy cały czas o wydarzeniach sprzed 40 lat przypominają i edukują.
– Cieszę się, że w sposób oddolny działacze „Solidarności” przygotowują materiały, szukają ich i przy pomocy młodych naukowców, dra Pawła Gotowieckiego, cały czas mówią o tej prawdzie – zaznacza poseł.
Wystawę można oglądać do 9 września.