Nie pomagają apele policji i mediów. Kolejni mieszkańcy województwa świętokrzyskiego wciąż dają się oszukać metodami „na wnuczka”, albo „na policjanta”. Aby ograniczyć skalę zjawiska, przedstawiciele świętokrzyskiej policji i dziennikarze TVP 3 Kielce przygotowali specjalny spot, przypominający seniorom jak zareagować, gdy odbiorą podejrzany telefon.
Nadinspektor Jarosław Kaleta, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach podkreśla, że wystarcza chwila aby stracić oszczędności. W tym roku, seniorzy z regionu przekazali przestępcom podającym się za wnuczka i policjanta 2,7 mln zł.
– Aby nie dochodziło do kolejnych takich sytuacji stworzyliśmy spot, który pokazuje jak skutecznie uchronić się przed działaniem oszustów. Wystarczy się po prostu rozłączyć. Potem należy zadzwonić o najbliżej osoby lub pod numer alarmowy 112 – mówi.
Wzorem do naśladowania jest pani Jadwiga ze Staszowa, która przechytrzyła oszustów. W ubiegłym roku, na jej numer telefonu zadzwoniła kobieta podająca się za wnuczkę. Twierdziła, że spowodowała wypadek. Oszustka podała prawidłowe imię krewnej. Kiedy seniorka dopytała o szczegóły zdarzenia, ta się rozłączyła.
Dziś pani Jadwiga apeluje do seniorów. – Nie wolno działać pod wpływem impulsu i trzeba myśleć jakie działania się podejmuje. O tym problemie jest głośno w mediach i najlepiej w takiej sytuacji się rozłączyć – dodaje.
Dyrektor TVP 3 Kielce Przemysław Predygier podkreśla, że Telewizja Polska od wielu lat podejmuje działania mające ostrzegać społeczeństwo przed tego typu przestępstwami. – Nasze programy i spoty przez ten czas oglądały już miliony widzów, nie tylko w TVP 3 Kielce, ale także w mediach społecznościowych. Wciąż jednak pojawiają się nowe metody oszustw, dlatego obiecuję, że będziemy włączali się w każdą akcję, aby wyłudzeń było jak najmniej – mówi dyrektor.
Anna Roży, szefowa informacji TVP3 Kielce informuje, że w działania zostali zaangażowali kieleccy aktorzy, którzy bardzo chętnie zgodzili się na udział w akcji.
– Wiedzą jak duży jest to problem. Dla nich występ w spocie był bardzo ważny, podobnie jak dla nas włączenie się w tę akcję społeczną. Mamy dość przygotowywania kolejnych informacji o tym, że kolejne osoby zostały oszukane. Mamy nadzieje, że dzięki tym kilkudziesięciu sekundom nie uda się oszukać kolejnych seniorów – mówi.
W akcję zaangażowały się także gminy Chmielnik i Piekoszów.