W środę (31 sierpnia) przypada 42. rocznica porozumień sierpniowych, które dały początek „Solidarności”. W miastach naszego regionu odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
KIELCE
31 sierpnia 2022r.
godz. 10.30
Złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą strajk w Chemarze. (Kielce, ul. K. Olszewskiego 6, budynek wieżowca).
godz. 17.30
Złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność” (Kielce, Skwer im. Stefana Żeromskiego, vis-à-vis Bazyliki Katedralnej).
godz. 18.00
Msza święta sprawowana przez Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego w intencji Ojczyzny i Świata Pracy – Bazylika Katedralna (Kielce, Plac NMP 3).
ok. godz. 19.00
Złożenie kwiatów przed figurą bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Patrona „Solidarności” (Kielce, Plac NMP 3).
KOŃSKIE
W Końskich, w niedzielę 28 sierpnia odbyła się msza święta z okazji powstania NSZZ Solidarność, którą zamówiła Helena Obara, wieloletnia przewodnicząca związku. Złożono wtedy też kwiaty i zapalono znicze przy tablicy upamiętniającej tragicznie zmarłego ks. Jerzego Popiełuszkę.
OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
Ostrowiecka Solidarność, 42. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych świętowała w minioną niedzielę. Związkowcy wraz z samorządowcami, parlamentarzystami i mieszkańcami miasta modlili się w intencji kraju podczas mszy świętej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Po eucharystii delegacje złożyły kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstanie Solidarności, znajdującą się w kościele.
Z kolei w poniedziałek dawni związkowcy otworzyli wystawę poświęconą tej wyjątkowej rocznicy. Dokumenty, zdjęcia, czasopisma i broszury poruszające temat powstania i działalności „Solidarności” w Ostrowcu Świętokrzyskim można oglądać w siedzibie związku przy Alei Jana Pawła II nad biurem senatorsko-poselskim. Jerzy Jabłoński, przewodniczący Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni 1980-1989” uważa, że to ważna rocznica w historii Polski.
– To wydarzenie w 1980 roku spowodowało reperkusje praktycznie w całym świecie, szczególnie w Europie, mam na myśli pęknięcie muru berlińskiego i to, co działo się w Rumunii, czyli upadek komunizmu. Kto tego dokonał tego przełomu? Zwykli, prości ludzie z Polski – podkreśla Jerzy Jabłoński.
Jak dodaje Jerzy Jabłoński, wystawa skierowana jest też do uczniów, dlatego po 1 września działacze zaproszą młodzież na lekcję historii.
Z kolei w Ożarowie także możemy przez kilka dni obejrzeć wystawę bibuły z cementowni Ożarów, ukrytej 14 grudnia 1981 roku, tuż po ogłoszeniu stanu wojennego. Wydobyta została niespełna dwa tygodnie temu – przypomina Andrzej Gajek, inicjator przedsięwzięcia, który 41 lat temu chował dokumenty.
– Dokumenty i wydawnictwa, które 10-milionowy ruch społeczny „Solidarność” kolportował w Polsce. Dziś można je oglądać w stanie dobrym, ponieważ były dobrze zabezpieczone – mówi Andrzej Gajek.
„Bibuła” została wyeksponowana w holu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury im. Aleksandra Patkowskiego w Ożarowie z okazji 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Dostępna będzie dla oglądających przez kilka dni.
SANDOMIERZ
W Sandomierzu uroczystości z okazji 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych rozpoczną się o godz. 17.30 od mszy świętej w bazylice katedralnej, w intencji ojczyzny oraz NSZZ Solidarność. Po mszy zebrani przejdą przez stare miasto na skwer przy Bramie Opatowskiej, gdzie pod pomnikiem „Płomienia Nadziei” delegacje złożą wiązanki kwiatów, zapalą znicze. Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec powiedział, że porozumienia sierpniowe były początkiem dojścia Polski do demokracji .
– 42 lata temu komitet zakładowy NSZZ Solidarność podpisał porozumienie z ówczesnym rządem PRL, od tego momentu rozpoczęły się zmiany ustrojowe w naszym kraju, zakończone wyborami w 1989 roku. Mnóstwo ludzi zapisywało się do związku, wprowadzony został stan wojenny, jak się okazało to nie przeszkodziło, aby kraj wyzwolił się z PRL-owskiego okresu. Ta rocznica ma o tym przypominać – dodał burmistrz.
Wraz z urzędem i radą miasta obchody rocznicowe organizuje poseł PiS Marek Kwitek, Komisje Zakładowe NSZZ Solidarność w Sandomierzu, oraz zarząd powiatowy Prawa i Sprawiedliwości.
STARACHOWICE
Starachowickie obchody rocznicy podpisania porozumień sierpniowych rozpoczną się o godz. 14.15 przed budynkiem głównym MAN-a, dawnej FSC. Przed tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1980 roku zostaną złożone kwiaty, informuje Jan Seweryn, przewodniczący NSZZ Solidarność MAN Bus. Później uczestnicy przejadą do kościoła Świętej Trójcy w rynku, gdzie złożą kwiaty przez obeliskiem poświęconym Annie Walentynowicz.
Stąd piechotą przejdą do ronda przy Alei Armii Krajowej, chwila pamięci zaplanowana jest przy tablicy poświęconej Solidarność. Stąd będzie przejazd do kościoła Wszystkich Świętych i spotkanie przy tablicy w Panteonie Wielkich Polaków. Na zakończenie przewidziano czas na wspomnienia i rozmowy uczestników.
W Skarżysku jak co roku msza święta zostanie odprawiona w kościele św. Józefa – informuje Bogdan Ryś z Solidarności, a później uczestnicy przejdą przed pomnik Bojowników o Wolność i Niepodległość, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.