– Dziś mamy wolną Polskę i wolną Europę, to najważniejszy owoc Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność – uważa Waldemar Bartosz, przewodniczący Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność. Z perspektywy lat wiemy, że gdyby nie było Sierpnia 80′ nie byłoby obalenia muru berlińskiego i upadku komunizmu w Europie Środkowo Wschodniej.
Jak przypomniał gość Radia Kielce, na wydarzenia w Gdańsku i na Pomorzu czekało wiele pokoleń. Oni czuli i wiedzieli, że dzieje się coś niezwykłego, coś co zmienia kraj na lepsze. Wówczas nie zdawaliśmy sobie jednak sprawy koncentrując się na życiu codziennym, że zmieniamy także bieg historii.
Jak zauważa przewodniczący wśród 21 postulatów Solidarności są takie, które dziś trudno zrozumieć np. wprowadzenie kartek na mięso.
– Były jednak także postulaty przełomowe związane z możliwością działania niezależnych związków zawodowych. To pragnienie wolności w postaci związków zawodowych było czymś niezwykłym, ponieważ za czasów PRL wszystkie struktury społeczne musiały być pod kontrolą totalitarnego państwa. Powstanie wolnych związków zawodowych w tamtych czasach, to była prawdziwa rewolucja. Jak się okazało po kilku latach, ten ruch społeczny bardzo przyczynił się do rozbicia całego systemu.
– Dziś mamy wolną Polskę i wolną Europę to najważniejsze efekt Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność – dodał przewodniczący.
Kolejną zdobyczą Solidarności jest budowanie poczucia społecznej odpowiedzialności i społeczeństwa obywatelskiego.
Dziś wiele z „sierpniowych postulatów” nie jest aktualnych, ale są także mające charakter powszechny. To prawo do wolności i wolnego rynku. To one kierują dziś działaniami związku i pokazują że człowiek jest podmiotem i jemu należy podporządować standardy pracy.
Dlatego współcześnie Solidarność zabiega o standardy pracy, emerytury stażowe czy wreszcie płacę minimalna która powinna wynosić 50 proc średniego wynagrodzenia.
Po południu, o godzinie 17.30 kwiaty zostaną złożone przy tablicy na skwerze Żeromskiego upamiętniającej powstanie Solidarności. Potem w kieleckiej bazylice katedralnej biskup Jan Piotrowski odprawi mszę świętą w intencji Ojczyzny i Świata Pracy.