Nadchodzący rok szkolny to również wzmożone kursy autobusów miejskich i transportu publicznego pomiędzy poszczególnymi miejscowościami. Co się zmieni od 1 września w powiatach województwa świętokrzyskiego?
KIELCE
Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach, informuje, że w związku ze zbliżającym się początkiem roku szkolnego na kilku liniach autobusowych wprowadzone zostaną nowe rozkłady jazdy. Jednak na części linii wprowadzone zostaną pewne ograniczenia.
– Zmiany będą dotyczyły linii numer 4, 8, 13, 30, 34, 35, 46, 102, 107 oraz 112. Autobusy w większości będą kursowały zgodnie z rozkładami obowiązującymi przed wakacjami. Jednak liczba kursów na czterech liniach zostanie zmniejszona. Mowa tu o linii 30, 34, 35, a także 46. Poza godzinami szczytu częstotliwość kursów autobusów zostanie ograniczona. Decyzja ta jest związana z rosnącymi kosztami i trudną sytuacją finansową ZTM. Utrudnienia będą dotyczyć kursów, na których pojawia się mniej pasażerów, czyli poza godzinami szczytu.
Z kolei bez zmian pozostaje rozkład jazdy linii 105. Autobusy z tym numerem wciąż będą kursować tylko w dni robocze. Nadal zawieszona pozostanie również linia 104, która jest typową linią studencką.
Brak zmian w kursowaniu linii 104 oraz 105 jest także związany z poszukiwaniem oszczędności.
Barbara Damian dodaje, że z uwagi na trudną sytuację finansową kieleckiego ZTM i brak 10 mln zł na obsługę systemu komunikacji publicznej władze miasta w najbliższych tygodniach będą rozważać wprowadzenie podwyżki opłat za bilety. Obecnie nie wiadomo jednak o ile mogłyby zdrożeć bilety autobusowe.
BUSKO-ZDRÓJ
W Busku-Zdroju od początku września większość autobusów i busów będzie kursować zgodnie z przedwakacyjnymi rozkładami jazdy. Np. dla linii 208, obsługiwanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach, na trasie z Kielc do Buska przez Chmielnik, będą obowiązywały rozkłady wprowadzone w czerwcu tego roku. Linia z Kielc do Buska-Zdroju jest aktywna przez cały tydzień. Od poniedziałku do piątku, przewidziano po sześć kursów dziennie w obydwie strony. Szczegółowe rozkłady są dostępne na stronie internetowej urzędu miasta i gminy w Busku-Zdroju w zakładce komunikacja.
Bez mian zostają także linie komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Jeśli z kolei chodzi o komunikację dotyczącą dowozu i odwozu uczniów z gminy Busko-Zdrój do szkół podstawowych, w roku szkolnym 2022/2023 rozkłady jazdy będą bardzo podobne do ubiegłorocznych. Nowością jest to, że pojawiło się 12 nowych przystanków, w Kawczycach, Żernikach Górnych, Zbludowicach, Szańcu, Palonkach, Młynach, Lesie Winiarskim, Chotelku, Kołaczkowicach, Baranowie, Radzanowie i Busku. Z kolei dowóz i odwóz będzie się odbywał na podstawie biletów miesięcznych, informuje Michał Maroński, zastępca burmistrza.
– Jest to system rozpowszechniony w całym województwie świętokrzyskim, system korzystniejszy finansowo dla samorządów, a dość mocno elastyczny również dla rodziców. Dofinansowujemy 51 proc. biletu miesięcznego, natomiast 49 proc. wynosi dofinansowanie w urzędzie marszałkowskim o, które przewoźnik będzie się starał. W związku z tym, że są to linie regularne, musieliśmy również dostosować liczbę przystanków – mówi.
Dzieci będzie woziła spółka MAT-BUS z Bogucic Drugich. Wykonawca został wyłoniony w drodze postępowania przetargowego. Dziennie dowożonych będzie 592 uczniów.
Szczegółowy harmonogram przewozów i odwozów jest już ustalony w porozumieniu z dyrektorami poszczególnych szkół. Na stronie urzędu miasta i gminy ukaże się 1 września.
Wstępny harmonogram:
Trasa nr 1: Dowóz do Zespołu Placówek Oświatowych w Dobrowodzie.
Kurs nr 1 dowóz: Bilczów – Budzyń – Gadawa – Baranów – Baranów Chwalikówka – Dobrowoda
Kurs nr 2a odwóz: Dobrowoda – Bilczów – Budzyń – Gadawa – Baranów – Baranów Chwalikówka
Kurs nr 2b odwóz: Dobrowoda – Bilczów – Budzyń – Gadawa – Baranów
Trasa nr 2: Dowóz uczniów do następujących jednostek oświatowych: Publiczna Szkoła Podstawowa w Siesławicach, Publiczna Szkoła Podstawowa w Zbludowicach.
Kurs nr 1 dowóz: Kostki Duże – Oleszki – Biniątki – Wełecz Stary – Chotelek – Siesławice – Wolica – Zbludowice
Kurs nr 2 odwóz: Zbludowice – Wolica – Siesławice – Chotelek – Wełecz Stary – Biniątki – Oleszki – Kostki Duże
Trasa nr 3: Dowóz uczniów do Publicznej Szkoły Podstawowej w Zbludowicach.
Kurs nr 1 dowóz: Skotniki Duże – Radzanów – Kawczyce – Zbludowice
Kurs nr 2 dowóz: Szczaworyż – Błoniec – Nowa Wieś – Szczaworyż – Skotniki Małe – Zbludowice
Kurs nr 3a odwóz: Zbludowice – Kawczyce – Radzanów – Skotniki Duże – Skotniki Małe – Szczaworyż – Nowa Wieś – Błoniec – Szczaworyż
Kurs nr 3b odwóz: Zbludowice – Kawczyce – Radzanów – Skotniki Duże – Skotniki Małe – Szczaworyż – Nowa Wieś – Błoniec – Szczaworyż
Trasa nr 4: Dowóz uczniów do następujących jednostek oświatowych: Publiczna Szkoła Podstawowa w Zbludowicach, Publiczne Szkoły Podstawowe Nr: 1 i 3 w Busku – Zdroju.
Kurs nr 1 dowóz: Żerniki Górne – Busko-Zdrój – Zbludowice
Kurs nr 2 odwóz: Zbludowice – Busko-Zdrój – Żerniki Górne
Kurs nr 3 dowóz: Szczaworyż – Pęczelice – Bronina – Zbrodzice – Łagiewniki – Busko-Zdrój – Zbludowice Kurs nr 4 odwóz: Zbludowice – Busko-Zdrój – Łagiewniki – Zbrodzice – Bronina – Szczaworyż – Pęczelice
Trasa nr 5: Dowóz uczniów do Zespołu Placówek Oświatowych w Szańcu.
Kurs nr 1 dowóz: Las Winiarski – Kameduły – Galów – Szaniec
Kurs nr 2 dowóz: Mikułowice – Nowy Folwark – Szaniec
Kurs nr 3 dowóz: Skorzów – Podgaje – Elżbiecin – Zwierzyniec – Szaniec
Kurs nr 4 dowóz: Młyny – Szaniec
Kurs nr 5a odwóz: Szaniec – Zwierzyniec – Skorzów – Młyny
Kurs nr 5b odwóz: Szaniec – Młyny – Skorzów – Podgaje – Elżbiecin Kurs nr 6a odwóz: Szaniec – Galów – Kameduły – Las Winiarski – Nowy Folwark – Mikułowice
Kurs nr 6b odwóz: Szaniec – Galów – Kameduły – Las Winiarski – Nowy Folwark – Mikułowice
Trasa nr 6: Dowóz uczniów do Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Busku – Zdroju.
Kurs nr 1 dowóz: Wełecz – Busko-Zdrój
Kurs nr 2a odwóz: Busko-Zdrój – Wełecz Kurs nr 2b odwóz: Busko-Zdrój – Wełecz
Kurs nr 3 dowóz: Mikułowice – Busko-Zdrój Kurs nr 3a odwóz: Busko-Zdrój – Mikułowice
Kurs nr 3b odwóz: Busko-Zdrój – Mikułowice
Trasa nr 7: Dowóz uczniów do Zespołu Placówek Oświatowych w Kołaczkowicach.
Kurs nr 1 dowóz: Podgaje – Kotki – Służów – Palonki Górne – Balice – Palonki Dolne – Budy – Janina – Kołaczkowice
Kurs nr 2 odwóz: Kołaczkowice – Janina – Budy – Palonki Dolne – Palonki Górne – Balice – Służów – Kotki – Podgaje
Kurs nr 3 dowóz: Widuchowa – Grabda – Ruczynów – Kołaczkowice
Kurs nr 4 odwóz: Kołaczkowice – Grabda – Ruczynów – Widuchowa
KOŃSKIE
Od 1 września wraz z powrotem uczniów do szkół, w Końskich wznowionych zostanie pięć linii komunikacji publicznej i uruchomiona jedna specjalna linia do Sielpi. Burmistrz Krzysztof Obratański informuje, że kursy do Sielpi były uruchamiane na czas wakacji, a potem zawieszane od września. W tym roku linia zostanie utrzymana, ale nie w weekendy, a w dni powszednie.
– W tym roku szkolnym uruchomimy linię specjalną do Sielpi, ponieważ mamy tam ciągle sporą grupę dzieci z Ukrainy zapisanych do koneckiej szkoły. 19 dzieci z Ukrainy zapisanych jest do szkoły w Stadnickiej Woli – mówi burmistrz. Uczniowie będą mieli zapewniony bezpłatny dojazd do szkół, a z linii mogą też skorzystać pozostali mieszkańcy Końskich.
Ponadto wróci pięć linii, które tymczasowo były zawieszone na czas wakacji: do Bedlenka, Sielpi, Przybyszów, Trzemoszny i Baryczy. – Początek roku szkolnego to zmiany w komunikacji. Wróci pięć kursów, które skorelowane były z dowozem uczniów do szkół podstawowych i ponadpodstawowych – dodaje burmistrz.
Wszystkie kursy będą jeździć jak przed wakacjami, z wyjątkiem linii nr 1 na trasie Końskie – Paruchy która nie będzie już wozić pasażerów w soboty.
OPATÓW
Jak informuje Renata Dobrowolska, kierownik Powiatowego Zakładu Transportu, dokładane są kolejne linie, aby dzieci mieszkające na wsiach mogły dojechać do opatowskich szkół. Będzie to nowy kurs relacji Ublinek – Opatów. Autobus z Ublinka (gm. Lipnik) będzie wyjeżdżał o 6.20, a z Opatowa będzie odwozić o godzinie 14.53. Kolejna linia dotyczyć będzie relacji Leopoldów – Ożarów. Z Leopoldowa autobus będzie wyjeżdżał o 7.05, a z Ożarowa będzie wyjeżdżał o 14.40. Dodatkowo otworzona zostanie linia z Opatowa do Wąworkowa o 14.55, czyli kurs powrotny z Opatowa, który obejmuje też Karwów i Włostów. Nie zmienią się też ceny za bilety miesięczne jak i jednorazowe.
Sposób dowozu dzieci szkolnych na terenie gminy Opatów nie zmieni się. Usługi dla samorządu świadczyć będzie ponownie ostrowiecki PKS.
OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
Jak informuje Stanisław Choinka, dyrektor ds. technicznych w Miejskim Zakładzie Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim, nie planuje się większych zmian w kursowaniu autobusów w nowym roku szkolnym.
– Od 1 września MZK przywraca kursy szkolne, zawieszone na okres wakacji. Wracamy też do rozkładu w gminie Kunów, który obowiązywał do 30 czerwca – mówi Stanisław Choinka.
Jak dodaje Wojciech Zając, kierownik Działu Organizacji i Sprzedaży, podobnie będzie w ostrowieckim PKS, który przywraca kursy oznaczone literką „S”, oznaczające kurs szkolny.
SANDOMIERZ
Od 1 września, w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego autobusy komunikacji miejskiej w Sandomierzu wracają do rozkładu jazdy jak w dni robocze. Zmiany będą polegały na przekierowaniu kursów linii nr 2 z huty szkła do szpitala przez ulicę Flisaków. Jest to związane z obsługą Szkoły Podstawowej nr 3, powiedział kierownik Zakładu Komunikacji Miejskiej Zbigniew Lipko.
– Ponadto wznowione będą kursy linii nr 4 z ulicy Wielowiejskiej i z Chwałek. Zakład zachęca uczniów do zakupu biletów miesięcznych, ulgowych, które kosztują 25 zł i uprawniają do korzystania ze wszystkich linii , bez ograniczeń w ilości przejazdów. Przy 60-ciu przejazdach koszt jednego wynosi 42 gr – dodał kierownik Lipko.