Radio Kielce zmienia się dla Państwa. Chcemy być jeszcze ciekawsi i atrakcyjni jako rozgłośnia.
W środę (31 sierpnia) podczas konferencji prasowej przedstawiliśmy nowości w naszej jesiennej ramówce. Janusz Knap, prezes Radia Kielce poinformował, że na naszej antenie pojawią się nowe programy.
– Będziemy pokazywać wielkie postacie uczonych z naszego regionu, które zmieniały świat. Tak jak Stanisław ze Skalbmierza, który tworzył podwaliny dzisiejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego, również inni naukowcy z naszego regionu zmieniali losy świata. Pokażemy ich sylwetki – zapowiedział prezes Radia Kielce.
Program „Uczone Gawędy o uczonych” będzie prowadzony przez profesora Adama Massalskiego, historyka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Usłyszeć będą mogli go Państwo w czwartek o godzinie 20.50.
Drugą nowością będą „Podróże filozoficzne”. Autor, profesor Janusz Sytnik-Czetwertyński będzie opowiadał o historii filozofii, ciekawostkach oraz zagadkach z tej dziedziny nauki, które zostały rozwiązane albo czekają na rozwiązanie. Podróże filozoficzne emitowane będą w niedzielnym Programie Kulturalnym o godz. 17.50.
Ważną nowością jest Raport Parlamentarny. Janusz Knap poinformował, że będzie on składał się z dwóch części – w pierwszej dziennikarz będzie pytał najważniejszych polityków z naszego regionu o bieżące sprawy, a w drugiej parlamentarzysta będzie miał możliwość opowiedzieć o swoich dokonaniach i inicjatywach. Ten program będzie elementem Raportu Dnia, a słuchać będzie go można we wtorki, środy i czwartki.
Janusz Knap podkreślił, że Radio Kielce rozwija się nie tylko antenowo, ale również infrastrukturalnie. 7 października, w 70. rocznicę powstania rozgłośni, zaplanowaliśmy oficjalnie otwarcie Centrum Edukacji Medialnej.
– To unikatowa w skali kraju instytucja, która będzie uczyć jak rozpoznać fałszywą informację, jak z nią walczyć. Fake newsy są coraz bardziej zaawansowane, a wojna w Ukrainie pokazuje, że technologia deepfake wykorzystuje nie tylko tekst i dźwięk, ale również obraz. Przykładem może być fałszywe nagranie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Ukrainy, który mówi o kapitulacji – tłumaczył Janusz Knap.
Doktor Paulina Prędotka, dyrektor Centrum Edukacji Medialnej Radia Kielce powiedziała, że centrum będzie miało ofertę również dla osób zainteresowanych mediami, tym jak powstaje informacja, jaką drogę musi przebyć, aby dotrzeć do odbiorcy.
– Będzie to zarówno zwiedzanie naszego radia, ale również możliwość odwiedzenia naszej wystawy. Są to aplikacje, które umożliwiają naukę poprzez zabawę. Planujemy również przygotowanie scenariuszy lekcji dla nauczycieli – mówiła Paulina Prędotka.
Jak dodała dyrektor Centrum Edukacji Medialnej, wiedza o szkodliwości fałszywych informacji powinna trafić już do małych dzieci.