Mieli wytrzymać 12 godz., a walczyli siedem dni. Żołnierze z Westerplatte stoczyli pierwszą bitwę II wojny światowej. Kielecka Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej zachęca do uczestnictwa w akcji „Zapal znicz dla Westerplatczyka”, która odbędzie się w czwartek, 1 września 2022 roku.
Naczelnik delegatury, dr Dorota Koczwańska-Kalita podkreśla, że akcja zapalania zniczy na grobach Westerplatczyków jest praktykowana od kilku lat. – Żołnierze broniący składnicy tranzytowej na Westerplatte na początku września 1939 roku są niewątpliwe bohaterami, którzy walcząc o wolną Polską, przeciw agresji nazistowskich Niemiec, niejednokrotnie tracili zdrowie i życie – mówi.
Dorota Koczwańska-Kalita wskazuje, że akcję zapalania zniczy zapoczątkowały poszukiwania grobów Westerplattczyków na terenie całego kraju. – Od paru lat, 1 września, młodzież, pracownicy naszej instytucji oraz przedstawiciele władz samorządowych zapalają znicze na tych grobach. W regionie świętokrzyskim udało się nam zlokalizować 35 miejsc pochówku żołnierzy broniących Westerplatte. W czwartek, 1 września, będziemy objeżdżać te miejsca zapalając symboliczne znicze. W ten sposób przywracamy pamięć o bohaterach, a należy pamiętać, że na początku września 1939 roku połowa żołnierzy broniących Westerplatte pochodziła z Kielecczyzny. Łącznie było to 80 żołnierzy z 2. Dywizji Piechoty Legionów stacjonującej przed wojną w Kielcach – wyjaśnia.
W tym roku pracownicy kieleckiej Delegatury IPN odwiedzą groby znajdujące się w Skarżysku Kościelnym, Starachowicach, Chybicach, Krynkach, Sarnówku Dużym, Cedzynie, Brzezinach, Pierzchnicy, Mniowie, Piekoszowie i Kozłowie.