Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i Świata Pracy w bazylice katedralnej w Kielcach upamiętniła 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania Solidarności.
Nabożeństwu przewodniczył biskup Andrzej Kaleta, który w homilii stwierdził, że powstanie NSZZ Solidarność było wydarzeniem bezprecedensowym w dziejach Europy i świata.
– W niepewności jutra, umęczeniu fizycznym i duchowym rodziła się solidarność polskiego narodu. Rodziła się na klęczkach, z różańcem w ręku, z polowym ołtarzem z krzyżami i Matką Bożą. Solidarność była nadzieją milionów Polaków, ten robotniczy zryw miał poparcie inteligencji i świata kultury – mówił.
Biskup podkreślił, że Solidarność od samego początku była postrzegana jako kontynuatorka najlepszych polskich tradycji narodowych i społecznych.
W nabożeństwie wzięli udział członkowie świętokrzyskiej Solidarności, parlamentarzyści przedstawiciele władz miasta i województwa, a także samorządowcy.
Jak mówi poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości, największym owocem i osiągnięciem Solidarności jest wolna i niepodległa Rzeczpospolita.
– Nie wszystkie z ustanowionych 21 postulatów zostały zrealizowane. Należy jednak podkreślić, że największym sukcesem Solidarności było odrzucenie komunizmu i wolność, na którą musieliśmy długo czekać – ocenia.
Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, Solidarność miała ogromną moc zmiany oblicza państwa, a także systemu politycznego. Jak jednak zaznacza, mimo upływu lat Solidarność wciąż ma wiele do zrobienia, między innymi w zakresie szacunku do pracy.
– Związek zabiega zarówno o godne wynagrodzenia, jak i stabilność zatrudnienia na rynku pracy. Wydaje mi się, że powinniśmy na nowo odbudowywać tę Solidarność, która w przeszłości zmieniła losy świata, ale także odbudowywać „solidarność” w relacjach międzyludzkich – dodaje.
Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności, wspominając okres sprzed 42 lat podkreśla, że porozumienia sierpniowe i stopniowe budowanie Solidarności było otwarciem bram do wolności i niezależności Polski.
– Dziś dzięki Solidarności mamy wolną Polskę, mamy możliwość stanowienia sami o sobie. Kiedy widzimy, że coś dzieje się nie po naszej myśli, możemy to odwrócić, mamy realny wpływ na to jak wygląda i funkcjonuje nasze państwo. Solidarność odrodziła w narodzie poczucie obywatelskości, o którym także dziś nie możemy zapominać – ocenia.
W nabożeństwie wziął także udział wicewojewoda Rafał Nowak, który podkreśla, że dla świata pracy 21 postulatów Solidarności pozostanie niezwykle ważnym symbolem.
– Przez fakt, że dzięki temu ruchowi społecznemu udało się te postulaty osiągnąć we w miarę pokojowy sposób, nabierają one wyjątkowego znaczenia, zwłaszcza w kontekście wojny, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą – dodaje.
Zdaniem Mirosława Gębskiego, starosty kieleckiego, fenomen jakim stała się Solidarność był spowodowany pragnieniem i upominaniem się o wolność.
– Musimy w dalszym ciągu strzec naszej wolności, bo ta nie jest dana raz na zawsze, powinniśmy o tym pamiętać – zaznacza.
Jarosław Karyś, przewodniczący kieleckiej rady miasta ocenia, że dziedzictwo i przesłanie Solidarności jest nadal aktualne. Jak zaznacza, bez Sierpnia ’80 roku Polska nie byłaby wolnym i niepodległym krajem.
– Obecnie Solidarność w dalszym ciągu pełni niezwykle ważną rolę, zabiegając o prawa i ideały świata pracy – dodaje.
Po nabożeństwie, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.