Pamiątki osobiste świętokrzyskich żołnierzy, uzbrojenie, ale także rzeczy należące do hitlerowskiego okupanta. Przedmioty pochodzące z czasów II wojny światowej znalazły się na najnowszej wystawie w Wojewódzkim Domu Kultury, zatytułowanej „Okruchy historii”. Wernisaż odbył się 1 września.
Autorem ekspozycji i właścicielem prezentowanych zbiorów jest Mateusz Kwiatek – pełnomocnik Koła 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej w Kielcach, student militarioznawstwa na Wydziale Historii Uniwersytetu Wrocławskiego i twórca Muzeum Wyposażenia Wojskowego 1939–1945. Podkreślił, że wystawa powstała dzięki zaangażowaniu wielu osób.
– To efekt pracy wielu rąk, wielu naprawdę oddanych tej sprawie ludzi. Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję. Miałem wielu pomocników i przy budowaniu wystawy i przy konserwowaniu niektórych eksponatów – zaznaczył.
Do obejrzenia „Okruchów historii” zachęca wszystkich, ale szczególnie młodzież.
– Powinni się uczyć o tych trudnych wydarzeniach. Nasza wystawa jest otwierana w dniu szczególnym. Dzisiaj jest 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. To jest pewnego rodzaju cząstka historii, którą dobrze by było, żeby to młode pokolenie znało. Pokazana tu historia dotyczy zwłaszcza ziemi kieleckiej. Ważne jest, żeby dzieje naszego regionu nie zaginęły, ale to już zależy i będzie zależeć w przyszłości tylko od młodego pokolenia – zauważył.
Obecny na wernisażu senator Krzysztof Słoń zwrócił uwagę na artefakty związane z konkretnymi ludźmi.
– Są tutaj także ornaty z tamtych czasów, niezwykle piękne, tkane. Warto przy tej okazji uświadomić sobie, że w czasie II wojny światowej Niemcy zamordowali ponad 2,6 tys. polskich duchownych – przypomniał.
Parlamentarzysta dodał, że kolekcja zgromadzona w Wojewódzkim Domu Kultury pozwala jeszcze mocniej dotknąć czasów II wojny światowej.
– I uświadomić sobie, co wtedy działo się, jak wyglądało życie codzienne, ale też jest wiele przedmiotów związanych z samą akcją zbrojną, z wyposażeniem żołnierzy. Szczególnie dla dzieci, dla młodzieży to jest żywa lekcja historii. Choć na podstawie okruchów, to jednak uda się tutaj, szczególnie z pomocą dorosłych, złożyć jakąś opowieść istotną zwłaszcza dla młodych ludzi – powiedział.
Wśród gości znaleźli się przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koła w Busku-Zdroju: Władysław Schabowski, Władysław Sojka i Stanisław Radej. Zgodnie twierdzili, że każda forma pokazywania historii jest ważna i cenna.
– Młodzież na pewno wiele na tej wystawie skorzysta. Wiadomo, że młodzież ma teraz inne zajęcia, inaczej patrzy na świat, ale są tacy, którzy się interesują historią. Szczególnie harcerze mocno się angażują w odkrywanie i pielęgnowanie tej historii – stwierdzili.
Alina Szwach, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zarządu Okręgu Kielce prosi zwiedzających, by szczególnie spojrzeli na jeden ze stołów, gdzie prezentowane są zdjęcia żołnierzy.
– Otrzymałam te fotografie, ale nie wiem, kto na nich jest. Chcielibyśmy poznać nazwiska tych osób, dowiedzieć się, kim byli. Może państwo nam w tym pomogą – apeluje.
Na wystawie „Okruchy historii” można też obejrzeć pamiątki, które udostępniła Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna. Pochodzą głównie z czasów średniowiecza. Zostały odkryte na terenie Świętokrzyskiego.
Ekspozycję można oglądać do 19 września.