„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, to lektura tegorocznego Narodowego Czytania. Kulminacja imprez nastąpi w sobotę, 3 września. Na wspólne czytanie dzieła naszego narodowego wieszcza zaprasza wiele instytucji w regionie. „Ballady i romanse” będzie też można usłyszeć na antenie Radia Kiece.
Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku, w liście inauguracyjnym, prezydent Andrzej Duda tak wyjaśnił wybór obecnego dzieła tego twórcy:
– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – zauważył.
Trzy dni z „Balladami i romansami” na antenie Radia Kielce
„Ballady i romanse” będą gościć na antenie Polskiego Radia Kielce. Jak mówi sekretarz redakcji, Renata Morąg, pierwsze z nich usłyszmy już w piątek (2 września) wieczorem.
– W ramach Narodowego Czytania, aktorzy najważniejszych scen polskich, m.in. Piotr Fronczewski, Mariusz Bonaszewski, Zuzanna Saporznikow, Henryk Talar, Andrzej Seweryn i Sławomira Łozińska będą interpretować te liryki Adama Mickiewicza. Zapraszamy w piątek, o godz. 20.10, w sobotę również o godz. 20.10, a w niedzielę zapraszam państwa na godz. 21.10 – zachęca.
W dzień Narodowego Czytania, 3 września, dzieło Adama Mickiewicza będzie rozbrzmiewać w wielu miejscach:
Bodzentyn
W malowniczej scenerii ruin Pałacu Biskupów Krakowskich w Bodzentynie, w samo południe (3 września), „Ballady i romanse” będą czytać osoby związane z gminą: Dariusz Skiba, Teresa Bzymek, Wojciech Furmanek, Marcin Sikorski, Wojciech Kózka, Piotr Janicki, Marzanna Borek, Marta Janicka, Bożena Pożoga oraz Józef Lesisz. Organizatorami wydarzenia w Bodzentynie jest Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie.
Busko-Zdrój
Ogólnopolska akcja zostanie zorganizowana w muszli parku zdrojowego. Ballady i romanse Adama Mickiewicza przypomni ok. 20 lektorów, w tym m.in. przedstawiciele Uzdrowiska Busko-Zdrój, służb mundurowych, mieszkańcy, samorządowcy oraz uczniowie szkół z terenu gminy. Jak co roku na zakończenie organizatorzy zaplanowali część artystyczną. W tym roku zaprezentuje się młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej w Siesławicach oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Dobrowodzie.
Na uroczystość organizatorzy zapraszają z własnymi egzemplarzami „Ballad i romansów”. Będzie można zdobyć pamiątkową pieczęć. Narodowe czytanie odbędzie się 3 września o godzinie 11.
Chęciny
Akcja odbędzie się 3 września o godz. 16.30 w Parku Miejskim im. Ojca Mateusza Korczaka. Wśród czytających będą m.in. burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski oraz znany z kinowego i telewizyjnego ekranu aktor Andrzej Pieczyński.
Ćmielów
W gminie Ćmielów Narodowe Czytanie zostało zorganizowane w piątek, 2 września.
Kielce
W sobotę, 3 września, o godz. 11 na placu Artystów, czytającym będą przewodzić aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego – Beata Pszeniczna i Dawid Żłobiński. Wydarzenie wpisuje się w „Pociąg do literatury. II Herling-Grudziński Festiwal”, którego organizatorami są: Wzgórze Zamkowe, Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach oraz Muzeum Zabawek i Zabawy.
Także o godz. 11, ale w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach „Ballady i romanse” czytać będą pracownicy książnicy oraz zaproszeni goście.
Również o godz. 11 zaprasza do swojej tymczasowej siedziby Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Wybrane wiersze z tego tomu będą czytać członkinie i członkowie zespołu kieleckiej sceny dramatycznej: Wiktoria Grabowska, Beata Wojciechowska, Janusz Głogowski i Edward Janaszek pod reżyserską wodzą Tanji Miletić Oručević.
Z kolei o godz. 13 organizują wspólnie Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego oraz Antykwariat Naukowy im. Andrzeja Metzgera. W Narodowym Czytaniu poezji wieszcza udział wezmą aktorzy „Kubusia”: Agata Sobota, Małgorzata Oracz oraz Andrzej Skorodzień, a oprawę muzyczną zapewni pianista Andrzej Wolski. Wydarzenie odbędzie się przed budynkiem antykwariatu, przy ulicy Sienkiewicza.
Kunów
Do wspólnego czytania w okolicach ruin dawnej walcowni żelaza w Nietulisku Dużym wszystkich chętnych zaprasza KGW Kalina. Czytanie połączone będzie z ogniskiem i degustacją litewskich potraw. Początek o godzinie 15.00. Każda książka zostanie oznaczona stemplem tegorocznego Narodowego Czytania.
Opatów
Do wspólnego czytania zaprasza Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka im. Stanisława Czernika w Opatowie. Wydarzenie zaplanowano na 9.30 przy restauracji „Żmigród” na Rynku.
Ostrowiec Świętokrzyski
Narodowe Czytanie „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza zaplanowano o godzinie 10.00 na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury.
Ożarów
W gminie Ożarów Narodowe Czytanie zostało zorganizowane w piątek, 2 września.
Pińczów
Blisko 70 osób, przedstawicieli 30 różnych organizacji, instytucji, grup społecznych, zadeklarowało wspólne celebrowanie ogólnopolskiego święta czytelnictwa. To pracownicy m.in. Urzędu Miejskiego w Pińczowie, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Chaty Boguckiej, Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie, ZSCKR w Chrobrzu, KGW Młodzawy czy przedstawiciele Zakładu Karnego w Pińczowie.
Narodowe czytanie odbędzie się 3 września o godzinie 14. Współorganizatorami spotkania są: Muzeum Regionalne w Pińczowie i Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury.
Sandomierz
Narodowe czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza odbędzie się w tym roku w nowym miejscu czyli w Parku Saskim przy ul. Mickiewicza, a nie jak to było w dotychczasowych edycjach tej akcji, na starym mieście. To dlatego, że w sąsiedztwie parku znajduje się wyremontowana i rozbudowana Miejska Biblioteka Publiczna, która właśnie teraz otwiera swoje podwoje dla czytelników po pracach modernizacyjnych, jednocześnie obchodzi jubileusz- istnieje od 115 lat. Jak powiedział Wojciech Dumin, dyrektor biblioteki, przestrzeń w parku miejskim zostanie odpowiednio przygotowana do narodowego czytania. Będzie specjalny podest na którym zasiądą osoby czytające, tło muzyczne i odpowiednia scenografia, obok podestu staną ławki dla publiczności. W narodowe czytanie zaangażowała się około 40 osobowa grupa mieszkańców oraz burmistrz, jego zastępca, prezydium rady miasta oraz radni. Jeśli ktoś będzie chciał dołączyć do tego grona w trakcie narodowego czytania, to należy to wcześniej zgłosić organizatorom. Każda osoba posiadająca własny egzemplarz „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza będzie mogła otrzymać pamiątkowy stempel narodowego czytania, który co roku przygotowuje Para Prezydencka.
Narodowe czytanie w Sandomierzu potrwa od godziny 11 do 14. Po tym wydarzeniu Miejska Biblioteka Publiczna dostępna będzie do zwiedzania dla zainteresowanych. Po raz pierwszy po gruntownym remoncie można będzie zobaczyć wnętrza i ich wyposażenie.
Staszów
Akcja odbędzie się obok siedziby Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej przy ul. Szkolnej 14. Początek o godzinie 10. W wydarzeniu wraz z mieszkańcami wezmą udział władze miasta oraz radni. Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą własnych egzemplarzy tekstu, które będzie można opieczętować okolicznościowym stemplem.
Przełomowe „Ballady i romanse”
„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie, jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819-1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji szybko stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.