Reagowanie w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi, zajęcia z terenoznawstwa i cyberbezpieczeństwa oraz szkolenie strzeleckie – to niektóre z zagadnień przysposobienia obronnego, których od rozpoczętego roku szkolnego będzie się uczyć młodzież szkolna. Zajęcia będą się odbywały w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Jakie zmiany w programie nauczania przedmiotu zostały wprowadzone?
Podstawa programowa edukacji dla bezpieczeństwa została uzupełniona o nowe treści, związane z przysposobieniem obronnym. Sama liczba godzin nauczania EDB nie uległa zmianie – w dalszym ciągu uczniowie ósmych klas szkoły podstawowej oraz pierwszych klas szkoły ponadpodstawowej będą mieli jedną godzinę tego przedmiotu tygodniowo. Nowy program EDB obowiązuje od rozpoczętego dziś roku szkolnego.
Co się zatem zmieni? W podstawówkach do tematyki bezpieczeństwa państwa doszły np. zagadnienia dotyczące misji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ich roli, podstawowych zadań w systemie obronności państwa oraz struktury organizacyjnej i uzbrojenia. Tematy podstaw pierwszej pomocy zostały z kolei uzupełnione o pojęcia skręcenia i zwichnięcia oraz kwestię znajomości zasad pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej.
Jako nowe pojawiły się też zagadnienia edukacji obronnej, w tym te dotyczące terenoznawstwa i cyberbezpieczeństwa w wymiarze wojskowym, a w szkole średniej dodatkowo zagadnienia reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi. Na EDB pojawią się też elementy szkolenia strzeleckiego. W przypadku młodszych uczniów będą to wyłącznie zajęcia teoretyczne, mające przygotować młodzież do bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Na lekcjach uczniowie poznają więc m.in. budowę broni oraz zasady jej odbezpieczania i ładowania magazynka.
Młodzież szkół ponadpodstawowych będzie już uczestniczyć w zajęciach z podstaw strzelania połączonych z częścią praktyczną. Uczniowie poznają więc zasady składania i rozkładania broni, lecz będą się też uczyć strzelać z broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), korzystając ze strzelnic wirtualnych albo laserowych.
Pełny tekst dostępny na portalu Polska Zbrojna.