Autorka powieści najchętniej czytanej w 2021 roku, dwukrotny dowódca jednostki GROM, znakomity aktor, przyjaciel Wiesława Myśliwskiego – to tylko niektórzy goście, którzy pojawią się w trzecim sezonie „Poczytalni TV”. Premiera pierwszego odcinka programu o książkach, przygotowywanego przez TVP 3 Kielce będzie miała miejsce w sobotę, 3 września, o godz. 8.45.
Prowadzącą program, Anna Roży zapowiada, że w najbliższych odcinkach, na widzów czeka wiele niespodzianek.
– Będzie bardzo dużo ciekawych nazwisk, interesujących autorów i takich osób, które nie wszyscy kojarzą z literaturą, bo w „Poczytalni TV” pokazujemy bardzo różne rodzaje literatury. Na przykład nie wszyscy wiedzą, że dwukrotny dowódca GROM, gen. dyw. Roman Polko jest autorem kilku książek i pojawi się w tym sezonie. Informujemy o różnych rodzajach literatury, o książkach, które dopiero co się ukazały, ale i o takich, które ukażą się lada chwila – zapowiada.
Gorące nowości
Przedpremierowe tytuły pojawią się już w najbliższym sobotnim odcinku.
– Zaprezentujemy dwie nowości. Będziemy rozmawiać z Magdaleną Knedler, autorką „Narzeczonej z powstania” oraz Urszulą Młodnicką, która napisała kolejną część przygód Pinka. „Narzeczona z powstania”, to historia miłości w czasie wojny. Miłości ogromnie intensywnej. Magdalena Knedler podąża śladami swojej babci i dziadka, odtwarza ich losy w czasie Powstania Warszawskiego. To książka, która wciąga od pierwszego zdania – mówi Anna Roży, prowadząca program.
Z kolei „Odwagi Pinku”, to kolejna część przygód bohatera, którego już pokochali najmłodsi czytelnicy. Jak mówi prowadząca, tym razem Pink pomaga poradzić sobie dzieciom w trudnych, stresujących sytuacjach.
– Podobnie, jak w przypadku poprzednich części, to także doskonała lektura dla rodziców – zaznacza. Premiera obydwu tytułów odbędzie się 7 września.
Niektórzy autorzy wracają do programu z kolejnymi książkami, a Magdalena Knedler jest tego najlepszym przykładem.
– W pierwszym sezonie była jednym z gości. Teraz od niej zaczynamy. Przypomnę, że to autorka „Położnej z Auschwitz”, książki, która była najchętniej czytaną powieścią roku 2021 – wyjaśnia prowadząca „Poczytalnię TV”.
Różne ujęcie tematu
Jak się okazuje, pisarze chętnie przyjeżdżają do Kielc.
– Opowiadają o książkach ale też podziwiają kielecki dworzec, gdzie nagrywamy program i chyba nie było żadnej osoby, która nie byłaby zachwycona tym miejscem – przyznaje Anna Roży.
Reżyserem programu jest Marlena Wojnowska, która zwraca uwagę na format tej produkcji.
– Każdy odcinek potrafi zaskoczyć, dlatego że w każdym z nich jest inna scenografia, dedykowana głównemu tematowi odcinka, i mam nadzieję, że także to zaskakuje naszych widzów, i są ciekawi, jak w kolejnej odsłonie będzie wyglądał plan – tłumaczy.
Anna Roży dodaje, że każdy program to kilku autorów i kilka książek, ale dominuje jeden tytuł.
– Staramy się pokazywać różne książki, różne spojrzenia na jakiś problem, np. jeśli mówimy o medycynie, to pokazujemy dwie książki związane z medycyną, ale ujmujące tę dziedzinę w zupełnie odmienny sposób. Dodatkowo wyruszamy w Polskę na spotkanie z autorami, tłumaczami, wydawnictwami, i to daje nam też szansę zrobienia fajnych zdjęć, pokazujących różne miejsca – mówi.
W telewizji i w Internecie
Premiera nowych odcinków „Poczytalni TV” w każdą sobotę o godz. 8.45, a powtórki tego samego dnia, o godz. 23.25 na antenie ogólnopolskiej antenie TVP3. Program będzie też obecny w TVP3 Kielce oraz w mediach elektronicznych.
– Zwykle po każdym odcinku mamy do wygrania książki, o których mówimy. Dlatego zachęcamy do tego, by śledzić nasz profil „Poczytalnia TV”. Tam są konkursy, informacje o programie, ciekawostki związane z literaturą, z nowościami – zaprasza Anna Roży.