Zespół Mayoroots z Kielc zdobył grand prix Festiwalu Muzycznego Scyzoryki. W sumie o prestiżowe wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł walczyło 10 zespołów i wokalistów z całej Polski.
Finał 14. edycji plebiscytu odbył się na placu przed Kieleckim Centrum Kultury. Artyści reprezentowali różne style i gatunki muzyczne: od popu, rocka, po muzykę alternatywną i hip hop. Jedną z wokalistek, która wystąpiła przed kielecką publicznością była Kamila Krawczyk z Rydułtów. Artystka podkreśla, że sam udział w plebiscycie jest dla niej dużym wyróżnieniem.
– Zaśpiewałam dziś dwa swoje autorskie utwory „Zwariowałam” oraz „Neony”, a także cover piosenki Korteza „Dobrze, że Cię mam”. Uwielbiam muzykę pop, na niej wyrosłam, tym gatunkiem zawsze się wzoruję, chociaż ostatnio eksperymentuję trochę z hip-hopem. Jednak najbardziej lubię piosenki, które chwytają za serce, bez względu na gatunek, dlatego też zdecydowałam się zaśpiewać, jako trzeci, utwór Korteza – wyjaśnia.
O tym, kto zdobędzie prestiżowe statuetki Scyzoryka i nagrody finansowe decydowało jury, w którego skład wszedł m.in. wokalista Krzysztof „Kasa” Kasowski. W opinii jurora, poziom tegorocznej edycji festiwalu był bardzo wysoki
– Na scenie zaprezentowali się świetni muzycy. Każdy z zespołów prezentował zupełnie odmienny styl, jednak przedstawione kompozycje były dobrze dopracowane. Widać, że to wszystko różni się od tego, kiedy zaczynaliśmy w latach dziewięćdziesiątych. Obecnie dostępność instrumentów, technologii sprawia, że twórcy są odważniejsi, mają więcej możliwości. Bardzo dobrze, że mają szansę pokazać się także tutaj – dodaje.
Krzysztof Kasowski podkreśla, że Kielce zawsze były miastem eklektycznym muzycznie, skupiającym wiele różnych gatunków. Jak dodaje, Ogólnopolski Festiwal Scyzoryki ma szansę stać się rozpoznawalnym wydarzeniem w skali całego kraju, a Kielce mogą wyrosnąć na stolicę tego alternatywnego festiwalu, prezentującego dokonania młodych artystów z różnorodnych gatunków muzycznych.
Gwiazdą wieczoru był Sidney Polak.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: prezydent miasta Kielce Bogdan Wenta, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, a także poseł Krzysztof Lipiec. Jednym z patronów medialnych było Radio Kielce. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.