Warsztaty, szkolenia, zajęcia w terenie, konferencje i kampanie edukacyjne – pomysły mogą być różne, ale cel jeden – edukacja ekologiczna. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 2025 roku planuje wydać na ten zakres działalności prawie 4 mln zł.
W poniedziałek, 5 września, w Kielcach została podpisana umowa między Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW w Kielcach wyjaśnił, że po raz pierwszy oba podmioty, wspólnie, będą realizowały działania w tym zakresie.
– Zapraszamy beneficjentów, czyli jednostki samorządowe, stowarzyszenia, fundacje. Jest bardzo szeroka możliwość skorzystania z tego programu. Będą pikniki, spotkania z mieszkańcami, filmy edukacyjne, spoty. Mam nadzieję, że wiedza na temat czystego powietrza czy gospodarki wodno-ściekowej będzie jeszcze większa, a to wpłynie na to, że będziemy żyli w czystszym środowisku – podkreślił.
Sławomir Mazurek – wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powiedział, że Świętokrzyskie to region przebogaty w zasoby przyrodnicze, ale jest przekonany, że również bogaty w aktywność obywatelską, która w swoich zainteresowaniach obejmuje także środowisko, edukację ekologiczną.
– To jest zobowiązanie, żeby zachować ten potencjał dla przyszłych pokoleń. Ale aby to zrobić, potrzebujemy wiedzy, dzięki której jeszcze efektywniej będziemy korzystać z zasobów przyrodniczych, i tę formę ochrony przez użytkowanie też warto docenić. Zachęcam wszystkie organizacje, by jak najszerzej włączyły się w ten program – powiedział.
Jak dodał – liczy na to, że będzie to edukacja włączająca, dzięki której zaangażuje się jak najwięcej osób.
– Bardzo łatwo jest coś polajkować, bardzo łatwo jest coś udostępnić, ale zaangażować się w jakieś działanie jest trudniej. Mam nadzieję, że aktywność, kreatywność, która będzie wynikała z tego programu przyczynią się do jeszcze sprawniejszej ochrony przyrody, użytkowania zasobów przyrodniczych, ale też z tego wszystkiego, co wiąże się z oszczędnościami energii, także byśmy mogli skorzystać i z nadzieją patrzeć w przyszłość, że zachowamy to piękno przyrody dla przyszłych pokoleń – zaznaczył.
Do udziału w programie zaprasza także wiceminister sportu, Anna Krupka. Zaznacza, że edukacja ekologiczna może przybrać bardzo interesujące formy.
– Chciałam zachęcić organizacje pozarządowe z województwa świętokrzyskiego, aby aplikowały o te środki, aby zastanowiły się nad ciekawymi formami, jak dotrzeć z edukacją ekologiczną do mieszkańców Kielc i całego regionu, bo to bez wątpienia będzie procentowało. Troska o ekologię, troska o czyste powietrze, które jest kapitałem największym naszego regionu, rodzi się nie tylko w programach WFOŚiGW, ale to jest przede wszystkim kwestia świadomości. Ta troska rodzi się w głowach naszych mieszkańców, dlatego tak ważne jest dotarcie z wiedzą, z edukacją ekologiczną do jak najszerszej grupy ludzi – podkreśliła.
Senator Krzysztof Słoń zwrócił uwagę, że choć taka umowa została popisana po raz pierwszy, to edukacja ekologiczna jest prowadzana przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska od dawna. Parlamentarzysta przyznał jednak, że o ochronie środowiska trzeba mówić jak najwięcej, i to w różnych kontekstach.
– Program niezwykle potrzebny chociażby ze względu na obecną potrzebę oszczędności energii. Bo edukacja ekologiczna to również pokazywanie sposobów ograniczenia emisyjności, poboru energii, wykorzystywania tych źródeł energii i tych sposobów na pozyskiwanie energii, które są w zgodzie ze środowiskiem. Dobrze, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska widzi w tym programie wspierania edukacji ekologicznej oręż w sytuacji, gdy bardzo wielu Polaków nie korzysta jeszcze z programów finansowanych ze środków Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. Bardzo dobrze też, że do tych programów włączone są organizacje młodzieżowe i sama młodzież, która z racji tego, że nadąża za współczesnością, jest naturalnym ambasadorem programów proekologicznych – powiedział.
Pierwszy nabór do Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej rozpocznie się 7 i potrwa do 30 września. Do podziału jest 1 mln 30 tys. zł.