W piątek (9 września) w Kielcach rozpoczynają się zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge. Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, główny organizator imprezy zapowiedział, że w Kielcach zmierzy się w sumie 30 drużyn, a rywalizacja będzie odbywała się w dwóch niezależnych trybach – stacjonarnym oraz zdalnym.
– Żaden inny konkurs tego typu na świecie nie ma dwóch formuł, tym bardziej nie ma formuły zdalnej. To, co zostaje z ubiegłego roku, to tor marsjański, na którym rywalizowały będą zespoły. Będą oczywiście modyfikacje, ale jeszcze nie do końca zbadaliśmy możliwości toru gdzie są wulkany, gdzie są kratery – powiedział Łukasz Wilczyński.
Tor marsjański tradycyjnie powstał na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej. W sierpniu organizatorzy wprowadzali modyfikacje, tak by uczestnicy zawodów musieli zaadaptować się do nowych warunków. Mars Yard zaprojektowała doktor Anna Łosiak, geolog planetarny. Największą zmianą, jest przygotowanie dwóch większych kraterów w miejsce kilku mniejszych.
– Odwiedzający będą mogli zauważyć wypływy wodne, które wiemy, że funkcjonują na powierzchni Marsa. To jedne z najciekawszych lokalizacji do znalezienia marsjańskiego życia, o ile takie kiedyś powstało – mówiła Anna Łosiak.
Zawody to również mnóstwo atrakcji towarzyszących. Przez trzy dni w strefie wystawców będzie można zobaczyć ciekawostki dotyczące robotyki i kosmonautyki. Na gości czekać będą między innymi czworonożne roboty, eksperymenty z ciekłym azotem oraz degustacje żywności liofilizowanej, którą w kosmos zabierają również astronauci.
Imponująco prezentuje się lista gości konferencji naukowo-gospodarczej, która odbywa się przy okazji zawodów. Jednym z nich będzie Pedro Duque – pierwszy Hiszpan w kosmosie.
Zawody ERC będą odbywały się przez trzy dni, a zwycięzców poznamy w niedzielę, 11 września.
Współorganizatorami tegorocznej edycji ERC są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Rolę Miasta Gospodarza wydarzenia pełni Miasto Kielce. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej, Międzynarodowej Federacji Astronautycznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.