Ministerstwo Obrony Narodowej zatwierdziło dziś (wtorek, 6 września) siedem kontraktów na zakup sprzętu dla Wojska Polskiego o łącznej wartości prawie 3 mld zł. Umowy w trakcie trwającego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, parafował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
W ramach podpisanych kontraktów, do polskiej armii w latach 2024-2026 trafi między innymi 30 artyleryjskich wozów rozpoznawczych AWR. Wojsko Polskie wzbogaci się także o nowoczesne mobilne systemy teleinformatyczne, pojazdy Jelcz, kabiny dowodzenia na potrzeby systemu Wisła i Narew, oraz wyposażenie optoelektroniczne. Większość sprzętu, który trafi do Sił Zbrojnych wyprodukują przedsiębiorstwa wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Jak stwierdził minister Mariusz Błaszczak, dzięki zatwierdzeniu siedmiu kontraktów do Wojska Polskiego trafi sprzęt dający gwarancje wzrostu potencjału polskich Sił Zbrojnych.
– Bardzo dziękuję za przygotowanie tych kontraktów. Część z nich to kontynuacja dotychczasowych umów. Np. Jelcze czyli ciężarówki, które są wykorzystywane już od lat, ale skala tej produkcji wzrasta bo takie są potrzeby Wojska Polskiego.
Również jeżeli chodzi o urządzenia optoelektroniczne stanowiące bezpośrednie wyposażenie wojska. Do żołnierzy służących w armii będą mogły trafić miedzy innymi nowe noktowizory.
– Bardzo ważne są również urządzenia zapewniające łączność. To duże wyzwanie w sytuacji w której wiemy doskonale że są tacy którzy próbują tą łączność zakłócić a więc to jest taki swoisty wyścig między tymi którzy produkują urządzenia dające gwarancję łączności no i tymi którzy próbują tą łączność zakłócić – stwierdził.
Szef MON podkreślił, że broń wytwarzana przez Polską Grupę Zbrojeniową została sprawdzona w warunkach bojowych, czego przykładem mogą być między innymi drony produkowane w przez firmę WB Electronics, które skutecznie sprawdzają się na Ukrainie.
– To wszyscy wiemy, ale jeszcze raz podkreślam że również broń produkowana przez Polską Grupę Zbrojeniową sprawdza się na Ukrainie. Stanowi skuteczne oręże. Kierujemy się zasadą że w polskim przemyśle zbrojeniowym zamawiamy broń która jest z Polski. Inwestujemy w Polski przemysł zbrojeniowy gdyż mamy głębokie przekonanie że właśnie siłą polskiego przemysłu zbrojeniowego jesteśmy wstanie zapewnić mocną pozycję naszych Sił Zbrojnych – powiedział.
Mariusz Błaszczak podkreśli, że Wojsko Polskie jest sukcesywnie wyposażane w najnowocześniejszą broń co w praktyce przekłada się na bezpieczeństwo kraju. Szef MON podkreślił, że tylko w ciągu dwóch dni podczas trwania Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, państwo polskie zainwestowało prawie 7 mld zł w rodzimym przemyśle zbrojeniowym.