Około 1,6 tys. uczniów pierwszych klas szkół podstawowych spotkało się dziś (wtorek, 6 września) w Kielcach. W Hali Legionów dzieci uczyły się między innymi zasad bezpieczeństwa na drodze.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty poinformował, że zajęcia odbywały się w ramach akcji „Kochane Pierwszaki”. To już trzynasta edycja tego przedsięwzięcia, które kuratorium organizuje wspólnie z policjantami, strażakami oraz Instytutem Pamięci Narodowej.
– Po przerwie spowodowanej pandemią wracamy do naszych spotkań. Pierwszoklasiści zaczynają bardzo ważny etap w życiu, chcemy aby były bezpieczne w drodze do i ze szkoły – tłumaczył kurator.
Małgorzata Bierońska, nauczyciel wychowawca w Zespole Placówek Integracyjnych w Kowali zapewniała, że akcja jest potrzebna.
– Przez cały rok uczymy dzieci zasad bezpieczeństwa na drodze, ale takie spotkania to dla nas duża pomoc w działaniach edukacyjnych – zapewniała Małgorzata Bierońska.
Kornelia i Oliwia ze szkoły w Kowali potwierdzały, że wiedzą jak być bezpieczne w drodze do szkoły i czego nie powinno się robić.
– Nie przebiegać przez pasy. Patrzeć w prawo i lewo i dopiero przechodzić przez jezdnię. Na zielonym świetle. Trzeba nosić odblaski, żeby było nas widać jak jest ciemno – tłumaczyły pierwszoklasistki.
Marzena Piórkowska, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach przypominała, że najlepszą formą przyswajania wiedzy jest nauka poprzez zabawę. I właśnie taki cel miały dzisiejsze zajęcia. Jak mówiła naczelnik, policjanci cały rok prowadzą kampanię informacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży.
– To nie tylko to spotkanie. Mamy akcję „Bezpieczna droga do szkoły” i od pierwszych dni września jesteśmy przy placówkach oświatowych i dbamy o to, aby dzieci bez obaw przechodziły przez pasy. Prowadzimy również cykl spotkań i prelekcji w szkołach, gdzie mówimy najmłodszym uczniom o zasadach bezpieczeństwa – tłumaczyła Marzena Piórkowska.
W inauguracji „Kochanych Pierwszaków” od lat bierze udział biskup Marian Florczyk. Tradycji stało się zadość i tym razem. Zwyczajowo plecaki uczniów zostały też poświęcone.