Próbną maturę przygotowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Szkoły będą mogły zorganizować ją pod koniec września. Arkusze z pytaniami mają zostać udostępnione odpowiednio wcześniej, by można je było wydrukować.
Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi mówi, że w tym roku szkolnym abiturienci po raz pierwszy przystąpią do matury w nowej formule, dlatego ważne jest, by jak najlepiej poznali zasady i potencjalne zadania, z którymi zetkną się w maju podczas prawdziwego egzaminu.
– Ten test jest adresowany tylko do uczniów klasy czwartej liceów ogólnokształcących, którzy jako pierwsi będą zdawali egzamin w nowej formule. Planujemy ten test zorganizować między 28 a 30 września – wyjaśnia dyrektor łódzkiej OKE.
Matura próbna obejmie tylko język polski, matematykę i język obcy. Wszystkie przedmioty będą na poziomie podstawowym. Marek Szymański podkreśla, że udział w próbnym egzaminie nie jest obowiązkowy, każda szkoła będzie decydowała o tym indywidualnie.
Edyta Lato, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach uważa, że przygotowanie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną arkuszy maturalnych jest bardzo potrzebne uczniom i nauczycielom, ale jeszcze nie wie w jakiej formie odbędzie się wrześniowa matura próbna.
– Nie podjęliśmy jeszcze decyzji, czy zorganizujemy to tak jak prawdziwy próbny egzamin, czy będą to zajęcia z nauczycielami, którzy omówią arkusze i typy zadań, które się pojawią. Taka decyzja zapadnie w najbliższych dniach – informuje dyrektor IV LO.
Edyta Lato dodaje, że szkoła na pewno zorganizuje próbną maturę w grudniu. Wówczas Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni kolejne arkusze maturalne. Tym razem obejmą one też przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym. – Kolejną próbną maturę chcemy przeprowadzić też w marcu – zapowiada Edyta Lato.
Nowa matura ma sporo różnic w porównaniu do obecnej, szczególnie w przypadku języka polskiego. Absolwenci będą mieli więcej czasu na napisanie egzaminu, zmieni się też formuła odpowiedzi otwartej. Będą dwa tematy wypracowania do wyboru, ale nie będzie podanej lektury, której znajomość jest wymagana przy odpowiedzi. Zdający będzie mógł wybrać pasującą z listy wszystkich lektur obowiązkowych. Zwiększy się też minimalna liczba wyrazów. W nowej formule wypracowanie ma mieć ich przynajmniej 300, obecnie jest to 250 słów.