Nie do końca września tego roku, a do 31 marca 2023 roku będzie można aktywować bon turystyczny. Sejm przyjął zmiany w projekcie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. To jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną orzeczeniem – 1000 zł.
Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że bonem można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce.
– Bony są dostępne na Platformie Usług Elektronicznych. Nie trzeba wypełniać żadnego wniosku. Aktywacja trwa zaledwie kilka minut. Wystarczy wejść na PUE ZUS, zalogować się, uzupełnić swoje dane kontaktowe, a następnie aktywować bon – wyjaśnia Paweł Szkalej.
Bon turystyczny nie jest gotówką. To specjalny 16-cyfrowy kod, który możemy wykorzystać na wszelkiego rodzaju płatności za usługi turystyczne, za noclegi i za usługi hotelarskie. Paweł Szkalej dodaje, że jeżeli ktoś nie ma możliwości samodzielnego aktywowania bonu, może skorzystać z pomocy pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
– Jeżeli ktoś nie ma możliwości samodzielnie aktywować bonu, nie ma dostępu do Internetu, nie ma jeszcze założonego konta na Platformie Usług Elektronicznych, zapraszamy taką osobę do dowolnej placówki ZUS. Tam nasi pracownicy pomogą wypełnić taki formularz, założymy konto na PUE ZUS, a następnie pomożemy wysłać taki wniosek tam, gdzie chcemy skorzystać z tego bonu turystycznego – dodał Paweł Szkalej.
Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem dostępna jest na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.