Zielony szlak turystyczny z Łagowa do Nowej Słupi będzie nosił imię Krzysztofa Wilczyńskiego, wieloletniego prezesa Oddziału Świętokrzyskiego PTTK w Kielcach.
Dr Cezary Jastrzębski, przewodnik, regionalista i historyk tłumaczy, że środowisko PTTK już przed laty podjęło decyzję, iż najciekawsze szlaki turystyczne powinny otrzymywać imiona wybitnych krajoznawców.
Zaczęło się m.in. od nadania imienia Edmunda Massalskiego głównemu szlakowi Gór Świętokrzyskich, Gołoszyce – Kuźniaki. Z kolei czarny szlak z Piórkowa do Nowej Słupi nosi imię Jerzego Kapuścińskiego.
Cezary Jastrzębski zwraca uwagę, że Krzysztof Wilczyński m.in. wymyślił nazwę – Świętokrzyski Klub Turystyki Kolarskiej „Kigari”.
– Nazwa pochodzi z jednego, z afrykańskich języków, w którym kigari to znaczy rower. Więc to nie jest przypadek. Krzysztof zajmował się nie tylko turystyką pieszą, czy rowerową, ale też wieloma innymi sprawami związanymi z turystyką. Był m.in. kolekcjonerem starych map i pocztówek. Ponadto za jego kadencji po wielu latach rozpoczął się kurs kandydatów na przewodników świętokrzyskich. Od tego czasu kursy już sukcesywnie są organizowane – wyjaśnia.
Po oficjalnym otwarciu szlaku imienia Krzysztofa Wilczyńskiego uczestnicy przejdą traktem z Łagowa do Nowej Słupi. Marsz rozpocznie się w sobotę o godzinie 9.30 zwiedzaniem kościoła w Łagowie. Zakończenie połączone z ogniskiem planowane jest o godzinie 16.00 przy Muzeum Górnictwa i Hutnictwa w Nowej Słupi. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych.
KRZYSZTOF WILCZYŃSKI (1941-1995)
Urodził się w Kielcach 27 kwietnia 1941 r. Ukończył IV LO w Kielcach, a potem studia geodezyjne w Akademii Górniczo-Hutniczej oraz w Akademii Rolniczej w Krakowie. W środowisku związanym z PTTK znany był jako bardzo zaangażowany społecznik, dla którego turystyka i krajoznawstwo stały się sposobem na spędzanie każdej wolnej chwili. Był przewodnikiem świętokrzyskim, przodownikiem turystyki górskiej, przodownikiem turystyki pieszej, przodownikiem turystyki kolarskiej. Posiadał najwyższe stopnie odznak turystyki kwalifikowanej. Zdobył uprawnienia strażnika przyrody, społecznego opiekuna zabytków, znakarza szlaków turystycznych oraz instruktora krajoznawstwa. Kolekcjonował stare mapy i karty pocztowe. Posiadał m.in. odznakę przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki „Za opiekę nad zabytkami”, medal „Za zasługi w turystyce WKKFiT Kielce”, odznakę „Za zasługi dla PTTK Województwa Kieleckiego” i Złotą Honorową Odznakę PTTK.
W Oddziale Świętokrzyskim PTTK w Kielcach należał do założycieli klubów: turystyki pieszej (1966), turystyki górskiej (1970) i turystyki kolarskiej (1973). To on zaproponował nazwę dla Świętokrzyskiego Klubu Turystyki Kolarskiej „Kigari”. Od 1974 r. wchodził w skład zarządu oddziału, od 1980 r. pełnił funkcję wiceprezesa (z krótką przerwą w 1991 r., gdy wchodził w skład zarządu). W 1992 r., w czasie bardzo trudnym dla kieleckiej turystyki, stanął na czele oddziału i pełnił funkcję prezesa do śmierci.
Z jednakową pasją wędrował po górach, nizinach i jeździł rowerem. Jako doświadczony turysta miał na swoim koncie wiele wypraw w Polsce i za granicą. W życiu codziennym był człowiekiem bardzo skromnym, małomównym, stroniącym od oficjalnych wystąpień i zaszczytów. Imponował wielką pracowitością i życzliwością oraz społecznym zaangażowaniem i bezinteresownością w działalności dla rozwoju turystyki
i ochrony środowiska w regionie świętokrzyskim.
Zginął tragicznie podczas wyprawy w Alpach 16 lipca 1995 r. Został pochowany na Cmentarzu Nowym w Kielcach.