– Dzisiaj przygotowujemy najlepszą, najnowocześniejszą broń dla naszej armii. Najlepsza broń to skuteczna nowoczesna i jeśli tylko możliwe, to ta produkowana w Polsce. Obecnie współpracujemy także z dostawcami z kilku kluczowych państw świata: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Korea Południowa, Francja – to nasi partnerzy w różnych działaniach związanych z wyposażeniem polskiej armii. Ta współpraca podnosi poziom wyposażenia naszego wojska. Budujemy tak silną armię, żeby ona najlepiej nigdy nie musiała walczyć, bo armia ma na celu przede wszystkim w fazie pokojowej odstraszanie. W myśl starej rzymskiej maksymy: „chcesz pokoju, gotuj się do wojny”. My przygotowujemy jak najsilniejszą armię, aby zapewnić bezpieczeństwo naszych granic – mówił.
Mateusz Morawiecki stwierdził, że inwestycje w rozwój przemysłu zbrojeniowego i zakupy nowoczesnego sprzętu dla Wojska Polskiego nie byłyby możliwe bez uzdrowienia stanu finansów publicznych państwa. Jak dodał, nakłady na wydatki dla polskiej armii w przyszłym roku będą rekordowe.
– Za czasów naszych poprzedników łączne wydatki na wojsko wynosiły około 38 mld złotych. W przyszłym roku będzie to razem z zakupami 138 mld zł, z czego 100 mld zł wyniesie budżet MON, a od 38 do 40 mld złotych wyniesie budżet na zakupy zbrojeniowe. Będą one finansowane w różnym układzie, przez różne podmioty, jednak za wszystkie bierze odpowiedzialność państwo – dodał.
Szef rządu w trakcie wizyty w Kielcach zaznaczył, że sprzęt produkowany przez firmy zrzeszone w Polskiej Grupie Zbrojeniowej pomaga obronić suwerenność Ukrainy.
– To miedzy innymi KRABY, czy Pioruny, które dziś tutaj widziałem, pomagają nie tylko w coraz szybszym uzbrojeniu polskiej armii, ale pomagają także tam, na wschodzie, bronić Ukrainie swojej niepodległości. Suwerenność Ukrainy jednocześnie oznacza obronę niepodległości krajów Europy Środkowej i Wschodniej Polski, a także państw bałtyckich – stwierdził.
Mateusz Morawiecki podkreślił znaczenie sojuszy międzynarodowych w zapewnieniu bezpieczeństwa w Europie. Jak stwierdził, ważnym elementem wzmocnienia wschodniej flanki NATO jest rozszerzenie sojuszu o Finlandię i Szwecję.
Premierowi Morawieckiemu w trakcie wizyty w Kielcach towarzyszył wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz oraz parlamentarzyści: poseł Krzysztof Lipiec, senator Krzysztof Słoń i Jarosław Rusiecki.