110 studentów z 17. Uniwersytetów Trzeciego Wieku spotkało się dziś w Kielcach. W Uniwersytecie Jana Kochanowskiego odbył się pierwszy w historii kongres uczelni kształcących seniorów.
Doktor Renata Miszczuk z Zakładu Edukacji Dorosłych na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UJK mówiła o projekcie utworzenia Świętokrzyskiego Klastra Uniwersytetów Trzeciego Wieku, który ułatwiłby staranie się o pieniądze na ciekawe projekty dla seniorów. Zagadnień omawianych podczas kongresu było więcej.
– Tematy jakie były poruszane, to przemoc wobec seniorów, ale bardzo ciekawy był też wykład o historii Uniwersytetów Trzeciego Wieku, jak one powstawały, skąd się wzięły. Podejmowane tematy dotyczyły także metod które powinno się stosować by zdrowo się starzeć i jak najdłużej być czynnymi – mówiła doktor Renata Miszczuk.
Województwo świętokrzyskie jest jednym z najszybciej starzejących się pod względem demograficznym regionów Polski. Profesor Elżbieta Trafiałek, reprezentująca Instytut Bezpieczeństwa Społecznego na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych UJK, stwierdziła, że dzisiejszy kongres był ukoronowaniem wieloletnich starań zwolenników polityki senioralnej w celu stworzenia przyjaznej przestrzeni życia dla osób starszych.
– Idea została zapoczątkowana w 1985 roku, kiedy powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku przy ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Był to trzecia taka uczelnia w kraju – powiedziała profesor Elżbieta Trafiałek. Podkreśliła też, że w dzisiejszym kongresie uczestniczyli studenci, którzy ponad 30 lat temu zaczynali naukę w Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
– Uniwersytet Trzeciego Wieku to świetny, sprawdzony przepis na długowieczność. To nie tylko nauka, to też integracja, poczucie wspólnotowości, czy potrzeba użyteczności. Wszyscy chcą być potrzebni, chcą pełnić role społeczne, a uniwersytet takie możliwości daje – tłumaczyła profesor Elżbieta Trafiałek.
Obecnie w Polsce działa 640 Uniwersytetów Trzeciego Wieku.