To wydarzenie połączy lalki z muzealnej ekspozycji z muzyką, tańcem i narodowymi strojami. W niedzielę, 11 września, na dziedzińcu Muzeum Zabawek i Zabawy odbędzie się pierwsza w dwóch odsłon projektu pod nazwą „Lalki tańczą”.
Jednym z elementów imprezy jest nowa czasowa wystawa, prezentująca lalki z całego świata. Jak wyjaśnia Daria Dyktyńska, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy, w niedzielę będzie można uzyskać informacje o nich: skąd pochodzą, jak trafiły do muzeum, w co są ubrane, co te stroje oznaczają?
– Jest na przykład lalka przywieziona w 1995 roku z Węgier, w węgierskim stroju narodowym na drewnianym trójnogu. Została przywieziona przez dyrektora Ryszarda Zięzio (pomysłodawcy, założyciela i wieloletniego dyrektora Muzeum Zabawek i Zabawy – przyp.red.), który otrzymał ją od szamana. Miała odganiać złe duchy. Dyrektor Zięzio trzymał ją na swoim biurku. Są też polskie lalki ze spółdzielni Wyspiańskiego z Krakowa i z naszej „Gromady” w strojach narodowych i ludowych – wymienia.
Swoje miejsce znalazła kolekcja lalek z dalekiego wschodu, jak również m.in. z Hiszpanii czy Ukrainy.
Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca zapowiada, że za sprawą tancerzy te lalki opuszczą gabloty.
– Jest to projekt z programu „Przestrzenie sztuki”. Lalki, które są na wystawie, niezwykle piękne, są w strojach narodowych. Chcemy ożywić te lalki i pokazać tańce różnych narodów. To będzie połączenie tańca, kostiumów, muzyki czyli synergia sztuk, synergia dorobku kulturalnego różnych krajów. Myślę, że to będzie bardzo ciekawa propozycja nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Pokażemy stylizację tańca chińskiego w dwóch odsłonach, taniec hiszpański, ukraiński, francuski, czeski, bałkański i oczywiście nie zabraknie tańca polskiego. Myślę, że to połączenie: lalka, kostium, muzyka, taniec będzie bardzo ciekawym wydarzeniem – podkreśla.
Wystąpią artyści z Kieleckiego Teatru Tańca oraz Baletu Dworskiego Cracovia Danza z Krakowa.
Zainteresowani wysłuchają też wykładu na temat historii i charakteru prezentowanych tańców.
Wydarzenie „Lalki tańczą” odbędzie się w niedzielę, 11 września, o godz. 15.00, na dziedzińcu Muzeum Zabawek i Zabawy. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Druga odsłona projektu jest poświęcona lalkom motanym i odbędzie się 2 października. Jak informuje Elżbieta Pańtak, będą to warsztaty taneczno-plastyczne, przeznaczone dla grupy 20 seniorów, którzy zostaną wybrani podczas otwartego naboru. Szczegóły na internetowej stronie Kieleckiego Teatr Tańca.
Program „Przestrzenie Sztuki” jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operatorem „Przestrzeni…” jest Kielecki Teatr Tańca. „Lalki tańczą” jest jednym z 26 projektów tworzonych przez KTT.
Wystawa lalek w narodowych strojach w Muzeum Zabawek i Zabawy potrwa miesiąc.