Cztery premiery, powrót „Sklepów cynamonowych” i pożegnanie Koziołka Matołka. Dodatkowo projekty edukacyjne i plebiscyt Wystrzałowy Kubuś, a w tle tych wydarzeń przeprowadzka do nowej siedziby. Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego dziś zainaugurował nowy, bardzo pracowity, sezon artystyczny.
Wydarzenie nie mogło się odbyć w innym miejscu, jak przed nową siedzibą sceny dla młodego widza przy ulicy Zamkowej w Kielcach. Dyrektor „Kubusia”, Piotr Bogusław Jędrzejczak wyjaśnił, że z chwilą, kiedy rozpoczęła się jej budowa, delegacja teatru przychodzi tu przy okazji ważnych wydarzeń.
– Czujemy się tutaj jak u siebie i chcemy przypomnieć, że ta siedziba przy ulicy Dużej 9 będzie jeszcze tylko przez chwilę, ale potem się przenosimy i nie możemy się doczekać, kiedy to nastąpi – dodał.
Nowa siedziba coraz bliżej
Małgorzata Oracz, aktorka „Kubusia” potwierdziła, że cała ekipa teatru czeka na pracę na nowej scenie.
– Tyle lat i wreszcie będziemy mieć swój wspaniały teatr, dzieci będą wreszcie wygodnie siedzieć, będzie fantastyczne zaplecze. No czego sobie życzyć? Tylko tego wspaniałego teatru – stwierdziła.
Radość z rychłej przeprowadzki wyraziła też aktorka Dorota Anyż.
– Myślimy, że tutaj będziemy łączyć klasykę z nowoczesną technologią, która w tym budynku zagości – powiedziała.
Według planów, ten sezon ma być ostatni w starym lokum. Za rok o tej porze sezon artystyczny 2023/2024 ma być zainaugurowany przy ulicy Zamkowej. Marcin Chłodnicki, wiceprezydent Kielc odpowiedzialny w ratuszu za kulturę zaznaczył, że na razie na placu budowy nie ma żadnych opóźnień.
– Bardzo możliwe więc, że przyszły sezon będzie się mógł rozpocząć w nowej siedzibie. Za to trzymamy kciuki. Przed nam też wyposażenie teatru, przeprowadzka. To się będzie działo w przyszłym roku. Wszystko to już planujemy w budżecie, który będzie przygotowywany na przyszły rok – zapowiedział.
Dyrektor Piotr Bogusław Jędrzejczak wyraził nadzieję, że pandemia nie spowoduje już lockodownu. Przyznał, że to będzie dziwny sezon.
– Dużo trzeba będzie improwizować w zależności od tego, czy przeprowadzka odbędzie się zgodnie z planem czy się przesunie, czy będziemy mieli dostateczne środki. Jest wiele czynników, które sprawią, że trzeba będzie podejmować szybkie decyzje. Będzie to najosobliwszy sezon, bardzo pracowity dla nas, ale ja też lubię kiedy są wyzwania, kiedy coś się dzieje – mówił.
Cztery premiery
Na pierwszym planie jednak jest podstawowa działalność teatru. Będą cztery premiery. Pierwsza już w najbliższą sobotę, 10 września, o godz. 17.00. Będzie to przedstawienie „Chodź na słówko” autorstwa Maliny Prześlugi – cenionej i wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki oraz pisarki.
Piotr Bogusław Jędrzejczak zapowiada, że kolejna premiera będzie pozycją legendarną, która skończyła w tym roku 60 lat.
– Moim zdaniem jest to arcydzieło literatury dziecięcej. Sceniczna realizacja książki dla dzieci „Cyryl, gdzie jesteś?” Wiktora Woroszylskiego. Będzie to opowieść o perypetiach rodzeństwa, któremu pod nieobecność rodziców przytrafiło się mnóstwo tajemniczych, czasami zabawnych, a czasami wręcz absurdalnych wydarzeń – wyjaśnia.
Scenografię do spektaklu, nawiązującą do ilustrujących książkę znakomitych rysunków Bohdana Butenki, zaprojektuje Joanna Biskup-Brykczyńska. Przedstawienie wyreżyseruje dyrektor kieleckiej sceny, a premierę zaplanowano na 12 listopada.
W połowie stycznia widzowie zobaczą kolejną legendarną pozycję – przedstawienie „Pan Tom buduje dom” autorstwa Stefana Themersona – mistrza XX-wiecznej awangardy, w adaptacji i reżyserii Przemysława Żmiejki. Będzie to mądra i zabawna historyjka, która w prosty i ciekawy sposób przedstawi kolejne etapy powstawania domu oraz jego wyposażenie. Razem z głównym bohaterem, najmłodsi widzowie nie tylko odkryją niezwykłe tajemnice zwykłej codzienności, ale również zapoznają się z wynalazkami, które zrewolucjonizowały życie kolejnych pokoleń.
Czwarta premiera jest zaplanowana na koniec kwietnia. Będzie to „Ony” autorstwa Marty Guśniowskiej, jednej z najbardziej cenionych, polskich dramatopisarek dla dzieci – baśniowa, oniryczna opowieść o opuszczonym w dzieciństwie chłopcu, który pozbawiony wsparcia dorosłych, samotnie mierzy się z kolejnymi etapami swojego życia.
Początek sceny muzycznej
Na tym nie koniec. Piotr Bogusław Jędrzejczak zapowiada pożegnanie z „Przygodami Koziołka Matołka”. Jak wylicza, spektakl ten zostanie pokazany po raz 500.
– Chciałbym, żeby w tym przedstawieniu wzięli udział wszyscy, którzy przez tego „Matołka” się przewinęli, więc siłą rzeczy to będzie „zielone przedstawienie”, a po nim zakończy swój żywot – żartuje.
Powracają natomiast „Sklepy cynamonowe”. Kielecka publiczność po raz pierwszy miała okazję zobaczyć je w 2015 roku. Rzadko są grane, a wznowienie jest związane z Rokiem Brunona Schulza, jakim jest rok 2022.
Na finał sezonu, na 1 lipca, zaplanowano ostatnią propozycję na scenie przy ulicy Dużej.
– Chodzi o piosenki dla dzieci Jerzego Wasowskiego. To będzie też początek sceny muzycznej w tym teatrze – zapowiada dyrektor.
Nie jest to jedyna nowość. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się plebiscyt na najlepszych: aktorkę, aktora i spektakl pod hasłem „Wystrzałowy Kubuś”.
Działania edukacyjne
Oprócz premier, w nowym sezonie realizowane będą również projekty edukacyjne dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W okresie wrzesień – listopad, już po raz piąty z rzędu, teatr zorganizuje warsztaty dla młodzieży szkolnej, w ramach projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”.
Drugim projektem edukacyjnym będzie „Komitet Nauczycielski 2.0 – warsztaty dla oświaty”, w ramach którego w czerwcu odbyły się już warsztaty dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych, związane z takimi zagadnieniami jak: samoświadomość, praca nad ciałem, dykcja, emisja głosu, improwizacja, pantomima, interpretacja czy dobór tekstów.
Spośród tegorocznych działań z zakresu edukacji kulturalnej kontynuowane będą również: 41. Konkurs Plastyczny „Mój Teatr”, V Przegląd Spektakli Szkolnych i Przedszkolnych „Uwaga! Dzieci na Scenie!”, warsztaty dla dzieci i młodzieży skupionych w Grupie teatralnej TworzyMY, warsztaty dotyczące zasad bezpiecznego zachowania się na drodze i poza nią w ramach Świętokrzyskiej Akademii Bezpieczeństwa, a także Komitet Nauczycielski, służący pogłębianiu współpracy między instytucjami kultury, a środowiskiem pedagogicznym oraz wzajemnej wymianie wiedzy i dobrych praktyk.