Corocznym rozdaniem nagród Defender oficjalnie zakończył się jubileuszowy 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Statuetki w tym roku trafiły do 10 polskich firm za stworzenie produktów służących podniesieniu bezpieczeństwa militarnego Polski.
Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce poinformował, że w tym roku wyróżniono 10 firm, które od samego początku Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach prezentowały swoje produkty.
– Każda firma działa dla zysku, po to, by przetrwać i utrzymać załogę. To jest naturalna rzecz. Jednak w przypadku tych firm, które wystawiają się podczas targów służą czemuś więcej, niż tylko zarabianiu pieniędzy. Ich produkty pomagają utrzymać pokój i zapewniają nam bezpieczeństwo. Zawsze promuje się nowości i docenia się tych, którzy coś nowego wymyślili i którzy coś nowego oferują polskiemu wojsku. Do takich firm trafiły statuetki Defendery – dodał Andrzej Mochoń.
Podczas gali wręczono również Defendera Prezydenta Rzeczypospolitej, która trafiła do firmy PIT-RADWAR z Warszawy, która przy współpracy z Politechniką Warszawską stworzyła system pasywnej lokacji. Przemysław Kowalczuk, prezes zarządu PIT-RADWAR informuje, że to system, który pozwala lokalizować cele zarówno na bliższych, jak i dalszych odległościach nie emitując energii mikrofalowej, która z kolei jest widoczna dla obiektów wroga.
– Systemy pasywne, których nie ma zbyt wiele na świecie, wykorzystują inne oświetlacze, inne promieniowana. Potrafią też wyliczyć położenie i wskazać w czasie rzeczywistym, gdzie na nieboskłonie dany obiekt się znajduje. Nie zdradza przy tym swojej pozycji, jak świecąca latarka podczas nocy. Dzięki naszemu systemowi wróg nas nie zobaczy, bo nas po prostu nie będzie widział – dodał Przemysław Kowalczuk.
Nagrody i wyróżnienia to nieodzowny element każdej imprezy wystawienniczej na Targach Kielce, także podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, powiedział senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
– Tutaj te nagrody dają sygnał szczególnie dla polskich firm, że warto starać się o rozwój myśli technologicznej, o to, by produkować najnowocześniejszy i poszukiwany na świecie sprzęt służący do obrony i wyposażenia każdej z armii. Cieszę się, że polskie firmy coraz lepiej radzą sobie na tym wymagającym rynku i że dzięki temu polska armia wyposażona jest w to, co najlepsze, najbardziej skuteczne i najbardziej poszukiwane na rynku obrony militarnej – dodał Krzysztof Słoń.
Jak podkreślił Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski, firmy powinny chętnie brać udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, który już od 30 lat trwa w Kielcach, ponieważ są tego bardzo pozytywne efekty.
– Warto brać udział w naszych targach. Świadczy o tym chociażby fakt, że minister obrony narodowej wystosował zapytanie o zakup 96 śmigłowców Apacz, które prezentują się właśnie na naszych targach. Wygląda na to, że będą stanowiły trzon polskiego uzbrojenia – dodał Rafał Nowak.
Targi Kielce w sobotę zapraszają wszystkich miłośników militariów na dzień otwarty, podczas którego każdy chętny będzie mógł bezpłatnie zwiedzić ekspozycję. Targi czynne będą od 10.00 do 17.00.
Lista laureatów nagrody Defender:
Nagroda PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP:
– PIT-RADWAR S.A. (lider) z Warszawy; AM TECHNOLOGIES Sp. z o.o. Sp.k. z Warszawy; Politechnika Warszawska z Warszawy za system pasywnej lokacji
Wyróżnienie Specjalne WICEPREZESA RADY MINISTRÓW, MINISTRA OBRONY NARODOWEJ:
– REMONTOWA SHIPBUILDING S.A.(lider) z Gdańska; Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) z Gdyni; PGZ Stocznia Wojenna z Gdyni za nowoczesny niszczyciel min, okręt projektu 258-ORP Albatros
Wyróżnienie Specjalne RADY PROGRAMOWEJ:
– Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego z Warszawy za BotTROP-system wykrywania botów w sieci komputerowej
NAGRODY DEFENDER:
– AMZ-KUTNO S.A. (lider) z Kutna;
– WOJSKOWY INSTYTUT ŁĄCZNOŚCI prof. dr hab. J. Groszkowskiego;
– PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY z Zegrza Południowego;
– Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z Zielonki;
– WOJSKOWY INSTYTUT CHEMII I RADIOMETRII z Warszawy za LOTR-Lekki opancerzony transporter rozpoznawczy
– Zakłady Mechaniczne TARNÓW S.A.(lider) z Tarnowa;
– Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego z Warszawy;
– STEKOP S.A. z Warszawy za PERUN-autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych;
– PCO S.A. z Warszawy za głowicę optoelektroniczną GOS-1;
– Jelcz Sp. z o.o., Jelcz-Laskowice za kołowy zestaw do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego o ładowności powyżej 63 ton kryptonim JAK;
– LUBAWA S.A.(lider) z Ostrowa Wielkopolskiego; Instytut Technologii Bezpieczeństwa MORATEX z Łodzi; MindMade Sp. z o.o. z Warszawy za przeciwwybuchowe i odłamkoodporne ubranie ochronne nowej generacji EOD ONE;
– Cleamix Oy , Finlandia za Cleamix VCS-SERIES;
– Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (lider) z Warszawy;
– Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z Zielonki;
– Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa z Warszawy;
– MSP INNTECH Sp. z o.o. z Warszawy za JET-2 LM manewrujący odrzutowy statek powietrzny z głowicą taktyczną;
– Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego MASKPOL S.A., Konieczki za kamizelkę kuloodporną ROCK ONE;
– MINDMADE Sp. z o.o. | GRUPA WB za bezpieczny, zintegrowany system łączności dyspozytorskiej i zarządzania kryzysowego PIK-MC;
– UMO Sp. z o.o. z Zielonki za system AXON NETWORK TASER 7+kamera AXON BODY 3.